„Starat se o bydlení je každého odpovědnost. Měli bychom si zvyknout, že když ho někdo bude chtít, tak musí určitou dobu spořit a kombinovat to s hypotékou,“ říká Dvořák.
Banky a stavební spořitelny poskytly v září hypoteční úvěry za 24,2 miliardy korun, což je proti mimořádnému srpnu pokles o 8,1 miliardy. Meziroční růst zpomalil ze 130 procent v srpnu na 80 procent.
„Máme tam 1,6 milionu korun. Zbývá nám platit ještě 27 let,“ říká Martin. Doplňuje ho přítelkyně Monika: „11 tisíc měsíčně. Hypotéka je pozastavená pouze na tři měsíce a po uplynutí se platí dál.“
Průměrná sazba hypoték na počátku října klesla, proti září se snížila o 0,04 procentního bodu. Vyplývá to z údajů Swiss Life Hypoindexu, který se zpracovává podle nabídkových sazeb na začátku měsíce.
Úrokové sazby úvěrů jsou pod pěti procenty po víc než dvou letech. „Pokud se vývoj na trhu neobrátí, další mírný pokles hypotečních sazeb by měl pokračovat,“ odhadl analytik Jakub Seidler.
Krize bydlení, do které se Česko propadlo, je popsána jako nedostatek bytů. Ani skvělé zprávy Hypomonitoru ale nejde vykládat tak, že tento nedostatek zmizí.
„Každý rok je možné splatit až 25 procent z jistiny bez poplatku. Dále existují výjimečné situace jako úmrtí jednoho z dlužníků či pojistná událost,“ přibližuje hypoteční specialistka.
Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 5,42 procenta byla v srpnu 21 326 korun.
„Poslední čísla z hypotečního trhu potvrzují jeho postupné oživování. Objem nových hypoték v posledních měsících patří mezi nejvyšší za poslední dva roky,“ uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace.
Více než polovina respondentů podle průzkumu Ipsosu hypotéku odložila kvůli vyšším životním nákladům, které přineslo zdražování. Váhání u více než třetiny vyvolávaly i vyšší úrokové sazby hypoték.
Pražanům doporučuje dívat se po bydlení v Nuslích a Michli. „Jsou tam uličky, které ještě čekají na své probuzení,“ jmenuje v podcastu Bourání na Radiu Wave obchodník s realitami Pavel Velebil.
I přes klesající ceny hypoték i energií se vlastnické bydlení stává stále méně dostupné. Například průměrný byt v Praze o velikosti 50 metrů čtverečních vyjde na šest milionů.
Průměrná hypotéka je nejvyšší od roku 2021. Finanční domy poskytly úvěry za 18 miliard korun. „Aktuální data potvrzují pozitivní oživení trhu,“ uvedl generální ředitel Hypoteční banky Martin Vašek.
Úroky hypotečních úvěrů klesají, byť ne stejným tempem jako základní sazby České národní banky. Ta na březnovém zasedání snížila dvoutýdenní repo sazbu o půl procentního bodu na 5,75 procenta.
Ještě nedávno se Česko řadilo k zemím, v nichž se uplatňoval důraz převážně na vlastnické bydlení. A najednou nám politici a developeři vysvětlují, jak to bez většího počtu lidí v nájmech nepůjde.
Důvody, proč se situace vyhrotila, jsou poměrně jasné: Rychlý růst cen nemovitostí živený nízkými úrokovými sazbami vystřídala inflace, kterou centrální banka musela zastavit navýšením úroků.
„Letos by měl hypoteční trh dále oživovat a za celý rok lze očekávat dvouciferný růst. Stále se však patrně nedostane na úrovně předpandemických let,“ uvedl hlavní ekonom asociace Jakub Seidler.
Průměrná sazba hypoték na počátku ledna klesla z prosincových 6,02 procenta na 5,96 procenta. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.
Podle národní banky se také začalo snižovat nadhodnocení bytů, pro domácnosti s mediánovými příjmy ale stále zůstávají nadhodnocené o zhruba 60 procent.
Jakmile si zájemce nakliká dům, o který má zájem, s umístěním na konkrétní pozemek už mu architekti pomůžou. „Proto je dům variabilní, dá se zrcadlit a natáčet,“ vyzdvihují architekti.