„Kontrolujeme asi 90 kilometrů čtverečních území v Kurské oblasti a jedná se o naše preventivní akce v reakci na možný nepřátelský útok,“ uvedl Syrskyj v prohlášení.
Šéf regionální vojenské správy Vadym Filaškin zveřejnil fotografie zřícených budov, ze kterých stoupá dým. Při útoku bylo poškozeno 32 rodinných domů a dvě administrativní budovy.
„Ruská federace dostává obráběcí stroje z určitých zemí, které používá k výrobě zbraní,“ řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek na tiskové konferenci.
Koncert byl pro Marinu výjimečným zážitkem. Rapper Pitbull ji vrátil do dob dospívání. „Tehdy jsme byli ještě na základní škole. Teď je válka, a takové akce už u nás nejsou,“ říká.
Zdánlivě se to zdá jako nejklidnější místo Ukrajiny. Mluvím o bývalé československé Zakarpatské Ukrajině, dnes stejnojmenné ukrajinské oblasti, která byla nejromantičtější částí první republiky.
„Jak jednou řekl jeden velmi známý spisovatel: Zprávy o mé smrti jsou nesmírně přehnané,“ uvedl Putin, který tak citoval amerického spisovatele Marka Twaina.
Rusko chce, aby Ukrajina uznala realitu na bojišti. O její kapitulaci ale Moskva neusiluje. Putin to prohlásil v projevu na mezinárodním ekonomickém fóru v Petrohradu.
„Člověk v tísni pomáhá dodávkou nových oken. A majitelům bytů poskytujeme také finanční podporu na opravu jiných škod,“ říká Jevhen, charkovský koordinátor organizace.
Petrovovu smrt potvrdila správa regionu: hodnostář „náhle zemřel“, uvedla bez uvedení příčiny smrti. Zdroj blízký správě oblasti sdělil, že za příčinu smrti je považován výstřel při čištění zbraně.
„Firma, která vyrábí rakety Patriot, jich dokáže vyprodukovat ročně 660. Ukrajina potřebuje měsíčně zničit minimálně 100 ruských raket a na to potřebuje dvojnásobek tohoto počtu,“ říká Pavel Macko.
Většina ukrajinských vězňů byla v zajetí od roku 2022. Podle prezidenta Zelenského bojovali v Doněcké, Záporožské, Luhanské, Charkovské, Sumské, Černihivské a Kyjevské oblasti.
„V době studené války USA a jejich spojenci v mnohém překonaly Sovětský svaz. Dnes, tváří v tvář NATO a EU, nemá Rusko šanci. Musíme ale zůstat jednotní,“ řekla šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová.
„Putin je zkušený hráč. Když máš před sebou možnou ztrátu slabšího spojence, ale jako výhodu získáš silnějšího spojence, toho nejsilnějšího ze všech, tak je třeba riskovat,“ vysvětluje.
Agentura Reuters úder označila za dosud nejtragičtější ruský útok na Kyjev v letošním roce. Úřady v ukrajinském hlavním městě vyhlásily na středu smutek k uctění památky obětí.
„Je to ten, jehož rodiče stáli u trosek zničeného domu a čekali na svého syna, modlili se, neodcházeli... Všichni jsme se modlili s nimi,“ napsala univerzita, kde mladík studoval.
Zažili vyhrožování i mučení, přesto se v rámci výměny zajatců dostali obránci Mariupolu po třech letech domů. Na sociálních sítích nyní kolují fotografie ukazující jejich proměnu.
Válka na Ukrajině ukázala, že drony jsou v moderních bojích nepostradatelné. Firmy z Evropy, Asie i USA se shodují na tom, že vývoj jde rychle dopředu a že novinky přicházejí takřka každý měsíc.
Pracovní skupina vymýšlející strategie na zvýšení tlaku na Rusko, která spadala pod Trumpovu administrativu, byla rozpuštěna. Americký prezident o řešení sporu na Ukrajině údajně ztratil zájem.
Šojgu přicestoval do Pchjongjangu na zvláštní pokyn prezidenta Putina. Je to jeho třetí návštěva KLDR za poslední tři měsíce. Předchozí návštěva se uskutečnila 4. června, připomněla agentura TASS.
Dronový útok zasáhl vrchní patro obytné budovy v Solomjanské čtvrti a zranil nejméně 11 lidí. Záchranné týmy zasahovaly v dalších třech kyjevských čtvrtích. V metropoli bylo zasaženo 27 objektů.
„Mluví se o tom, že zhruba 75 procent Poláků se nějakým způsobem podílelo na pomoci Ukrajině. Bohužel tato emoční vzplanutí pak mají i kocovinu,“ říká Maciej Ruczaj z Univerzity CERVO.
Ukazuje se, že Rusko znovu změnilo taktiku svých dronových útoků. Drony teď létají ve výškách, kde je nemožné je zasáhnout bez použití vyspělejší protivzdušné obrany.
Podle velvyslance Česka při NATO Davida Koneckého zřejmě lídři Aliance na summitu zásadně navýší společné závazky investic do obrany. Nová hranice by měla činit 5 procent HDP.
Z dat OSN vyplývá nárůst podobných případů. V období od srpna 2024 do února 2025 zaznamenala její lidskoprávní mise na Ukrajině 79 poprav ze strany ruských sil.
Propuštěno by mělo být i přes 1000 válečných zajatců na obou stranách, kteří jsou zraněni nebo mladší 25 let. Výměna by měla v několika fázích pokračovat v nadcházejících dnech.
„Rádi bychom, aby se pomoc Ukrajině kvůli tomu nesnižovala. Eskalace na Blízkém východě povede ke zvýšení pomoci Izraeli, možná i na úkor Ukrajiny,“ řekl Zelenskyj na páteční tiskové konferenci.
V předchozích dnech Kyjev i Moskva informovaly o výměně válečných zajatců v rámci dohody z Istanbulu. Rusko avizovalo, že půjde o nejrozsáhlejší výměnu od začátku války.
Na kontinentu dnes jsou dvě bojem prověřené armády, ruská a ukrajinská, které jsou schopné podobně efektivně využívat miliony dronů. A Evropa se na tento druh války musí připravit.
„Domácí vězení jsem nečekala, normálně lidi posílají za mříže. Podle advokáta jsem měla štěstí, že prý vzali v úvahu, že se starám o 96letou matku a sama nejsem nejmladší,“ říká Jekatěrina Barabašová.
Ukrajina svůj odhad oznámila během ruského svátku Den Ruska. Vladimir Putin, který k této příležitosti oceňoval v Kremlu ruské vojáky za službu ve válce na Ukrajině, se k tvrzení nevyjádřil.
Jde o pokračování výměny zajatců dohodnuté mezi ruskými a ukrajinskými zástupci minulé pondělí v Istanbulu. Počet vyměněných zajatců zatím ani jedna ze stran neuvedla.
Jana Grigojevna vede vybombardovanou školu, která nyní sídlí v jedné ze stanic Charkovského metra. Teď se tu učí přes 400 dětí od první do jedenácté třídy.
„Nyní je naším úkolem vytvořit nový dlouhodobý program pro celou škálu systémů a typů zbraní, a to včetně a především těch perspektivních,“ řekl podle agentury Interfax ruský prezident Vladimir Putin.