‚Jsi prokletý Bohem YHW.‘ Vědci objevili v na hoře Ebal olověnou tabulku plnou kleteb z doby bronzové

Při analýze vykopávek izraelského archeologa Adama Zertala onarazili vědci na olověnou tabulku, která byla zakopaná více než 3200 let. Týmu, který byl tvořen i českými vědci, se ale jako jedinému na světě povedlo téměř celý text přečíst, aniž by tabulku otevřel. Podařilo se mu také rozluštit, že se jedná o starohebrejské kletby. Výzkum vědci publikovali v odborném časopise Heritage Science.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Optická rekonstrukce povrchu pomocí digitální fotogrammetrie (vlevo). Poloprůhledná vizualizace tomograficky rekonstruované destičky (vpravo)

Optická rekonstrukce povrchu pomocí digitální fotogrammetrie (vlevo). Poloprůhledná vizualizace tomograficky rekonstruované destičky (vpravo) | Foto: Daniel Vavřík a Jaroslav Valach | Zdroj: Akademie věd České republiky

Adam Zertal se mezi lety 1982 a 1989 věnoval výzkumu dvou oltářů na hoře Ebal v Samaří na Západním břehu Jordánu. Archeolog zjistil, že jeden z oltářů pochází z pozdní doby bronzové, a tak jej datoval do poloviny 13. století před naším letopočtem. Pod oltářem ležela olověná tabulka, která má vnější rozměry 20 x 20 x 4 milimetry.

„Tabulka byla více než 3200 let zavalena hromadami kamení, proto je značně deformovaná a při procházení snímků z tomografu bylo vidět možné znaky uvnitř jen částečně,“ vysvětluje člen vědeckého týmu Daniel Vavřík. Text se ale nakonec podařilo přečíst, aniž by byl nutný nějaký mechanický zásah. 

„Dříve se podobné nálezy prostě mechanicky otevřely a teprve pak bylo možné zkoumat text skrytý uvnitř, celistvost cenného artefaktu se tím ale mnohdy nenávratně poškodila. Nám se metodou rentgenové výpočetní tomografie podařilo text přečíst, aniž by došlo k jakémukoli zásahu do objektu. Spolehnout jsme se mohli na naše předešlé zkušenosti,“ říká Vavřík.

Kresba nápisu na vnitřním povrchu (vlevo) a kresba s poznámkami (vpravo) | Foto: Gershon Galil | Zdroj: Akademie věd České republiky

Podle nápisů na vnitřní straně tabulky vědci poznali hebrejskou abecedu a odborníci na paleohebrejská písma usoudili, že se jedná o pozdní dobu bronzovou. Písmo identifikovali jako protohebrejské, a to ho dělá doposud nejstarším hebrejským textem.

„Jsi prokletý bohem YWH,“ tak zní text jedné z kleteb. YWH nebo také JHVH jsou souhlásky označující hebrejského Boha. Vědcům se podařilo dokonce rozluštit i slovo „arur“, což znamená prokletý.

Nejstarším písmem Slovanů jsou starogermánské runy, ne hlaholice. Archeologové našli popsanou kost

Číst článek

„Po bližším zkoumání byla řada symbolů nalezena i na vnějším povrchu, jehož přesný tvar jsme rekonstruovali metodou optické digitální fotogrammetrie, implementovanou Jaroslavem Valachem zde v ÚTAM. Symbolů si zřejmě doposud nikdo nevšiml, protože se nevědělo, na co se vlastně díváme. Viditelné výstupky a prohlubně byly nejspíš považovány za náhodné zvlnění měkkého olova,“ popisuje úspěch Vavřík.

Výzkum vědci publikovali v polovině května tohoto roku v odborném časopise Heritage Science, a již nyní se z něj stal s 36 000 přečteními jeden z celosvětově nejčtenějších odborných článků.

Texty, co se objevují na nalezené keramice, jsou známé z období Staré, Střední a Nové říše v Egyptě a i z jiných oblastí.

tst Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme