Několik let byla schovaná v přístěnku pod schody. Před 160 lety vydal Darwin knihu O původu druhů

Právě před 160 lety, 24. listopadu 1859, publikoval anglický přírodovědec Charles Darwin dílo, které znamenalo revoluci v přírodních vědách i filozofii. Spis se plným názvem jmenuje O vzniku druhů přírodním výběrem, neboli uchováním prospěšných plemen v boji o život. Jeho teorie evoluce byla později mnohokrát modifikována a upřesňována, základní myšlenka ale stále platí.

Downe (Velká Británie) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Závěry, ke kterým dospěl, byly tak převratné, že se je zdráhal vůbec publikovat. Na osm let zmizel koncept slavného díla O původu druhů ve vestavěné skříni v přízemí, než se jej Darwin rozhodl zveřejnit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před 160 lety publikoval Charles Darwin svoji evoluční teorii. Více si poslechněte v reportáži Jaromíra Marka

„Svěřil se svému nejlepšímu kamarádovi, což byl Joseph Hooker, ředitel Kew Gardens v Londýně, že publikace teorie mu připadá, jako když se přiznává k vraždě. Takže udělal náčrt a schoval ho v přístěnku pod schody, než byl připraven na tom dále pracovat,“ popsala Radiožurnálu ve Velké Británii průvodkyně v Darwinově domě Kristýna Slivová.

Na galapágský ostrov Santiago se vrací leguáni. Naposledy je tam viděl Darwin před 200 lety

Číst článek

Přístěnek, kde roky leželo převratné dílo, si dnes zvědavě prohlížejí návštěvníci Darwinova domu. Nesrovnatelně menší pozornosti se naopak těší záhon na zahradě, kde slovutný vědec své teorie prověřoval. Stačilo málo, pár čtverečních metrů půdy, kterou rok co rok oséval.

„Počítal, kolik rostlinek, kolik semínek vyklíčí, a na konci sezony mu vyšlo, že 357 semínek vyklíčilo, ale z toho 295 zemřelo,“ vysvětlila Slivová, že na tomto ‚plácku‘ ověřoval svou teorii o přirozeném výběru. „Tady to je převážně boj o přežití.“

Inspirací k bádání o zákonitostech evoluce byla Darwinovi jeho účast na pět let trvající výzkumné plavbě, která jej zavedla na Tahiti i Galapágy. Když nastoupil na paluby lodi Beagle, měl Charles Darwin třiadvacet let. Zbytek života pak prožil v Anglii a převážnou většinu experimentů a pozorování prováděl na zahradě za svým domem. 

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme