Ať Žižkův hrad Kalich opět ožije. Vězňové z litoměřické věznice pomáhají s obnovou zříceniny

Dobrovolníci pomáhají s odkrýváním zříceniny hradu Kalich, který si nedaleko Třebušína na Litoměřicku nechal v roce 1421 postavit husitský vojevůdce Jan Žižka. Dvakrát ročně na hradě pracuje také skupina odsouzených z litoměřické věznice. Ti z úbočí vyzvedávají kameny, které je třeba dostat až na samý vrchol kopce k základům opevnění.

Třebušín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kalich byl i díky svému opevnění unikátem mezi středověkými hrady

Kalich byl i díky svému opevnění unikátem mezi středověkými hrady | Foto: Lucie Heyzlová | Zdroj: Český rozhlas

Trojice odsouzených z litoměřické věznice právě vytáhla asi padesátikilový kámen do strmého svahu přímo k opěrné zdi Žižkova hradu Kalich. Přestože jde o náročnou práci vězeň Jiří Levý si jí pochvaluje: „Je to super, alespoň si venku vyčistíme hlavu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž, jak vězňové z litoměřické věznice pomáhají s obnovou zříceniny hradu Kalich

Podle mluvčího litoměřické věznice Jaroslava Kindla se na Kalich podívá jen vybraná skupina odsouzených a je to spíše práce za odměnu.

„Jedná se odsouzené, kteří jsou nás ve věznici pracovně zařezaní, takže normálně přes týden pracují. Ve svém osobním volnu se hlásí právě na tuto brigádnickou činnost,“ vysvětluje Kindl.

Spolupráci si pochvaluje i předseda spolku Hrady Českého Středohoří, Hynek Veselý, který se o Žižkův hrad stará. „Dneska je velice těžké sehnat lidi na manuální práci a tady, když nám přijde osm chlapů, kteří udělají řetěz svalů, to je pro nás velký svátek.“

Dobrovolníků, kteří s prací na Kalichu pomohou je podle Veselého opravdu zapotřebí. Šlo totiž o evropský unikát mezi hrady.

„Specifikum je, že opevnění je nasýpaný, plentovaný z velikých kamenů, skládaných na sucho a nahoře byla nějaká dřevěná konstrukce, která kryla lidi a palný zbraně, což je naprosto odlišné od jiných středověkých hradů,“ upřesňuje Veselý.

Nechybí ani archeologické nálezy | Foto: Lucie Heyzlová | Zdroj: Český rozhlas

Zřícenina rozsáhlého hradu nad Třebušínem ale kromě archeologů a historiků láká čím dál víc turistů. Pro ty v obci chystají podle nezávislé starostky Dany Legnerové také informační centrum.

„Do budoucna nyní budujeme komunitní centrum, kde by v podstatě mělo být i informační centrum pro turisty, kde by ti lidé měli zázemí, aby měli, kde si třena koupit kafe,“ uzavírá starostka.

Hrad patří Lesům ČR a spolku Hrady Českého Středohoří Kalich pronajímají už od roku 2006.

Lucie Heyzlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme