„Každý intuitivně ví, že je to špatná situace a že dítě za to může. Ale zapomíná se na ně, jsou to neviditelné oběti trestných činů,“ poukazuje Gabriela Kabátová.
„Chtěla bych dát důvěru zaměstnancům, aby měli komunikační prostředek se svojí rodinou,“ říká ředitelka věznice ve Světlé nad Sázavou Monika Myšičková.
Podle Výborného je nákazová situace v Evropě kritická a nelze vyloučit, že se bude zhoršovat i v Česku. Celkový počet zvířat usmrcených kvůli ptačí chřipce letos dosahuje téměř 276 000.
V projektu výchovy budoucích vodicích psů se vězni v otevřené Věznici Jiřice dosud postarali už o dvanáct štěňat. Teď přebrali od zástupců brněnské školy pro výcvik vodicích psů další dvě.
Puškarjov stál v čele metropole ruského Přímořského kraje v letech 2008 až 2017. Dva roky po jeho odchodu z funkce ho soud shledal vinným z přijetí úplatků v hodnotě 75 milionů rublů.
Podle ředitelky poradenství Rubikon Centra nejsou hlavním problémem při náboru bývalých vězňů ani tak různé závislosti nebo obavy z nespolehlivosti. Problém je samotný fakt, že dotyčný prošel vězením.
„Soudci mají negativní zkušenost, kdy systém v minulosti nefungoval. Ale trest domácího vězení patří do moderní justice. Já si jenom myslím, že to má pomalý rozběh,“ říká soudkyně Eva Švíglerová.
Až dosud do války proti Ukrajině verbovali v Rusku pouze vězně, kteří zpočátku dostávali milost po půl roce válčení, později jim jen nepodmíněný trest změnili na podmíněný.
Muže ve věku od 27 do 31 let policie označila jako nebezpečné a i ve svém novém prohlášení požádala obyvatele, aby nenabírali žádné stopaře a k podezřelým se nepřibližovali.
„Jezdit do Ruska se západním pasem je nebezpečné,“ říká rusista a politolog Karel Svoboda z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
Někteří ruští vyměnění vězni si přáli zůstat v ruských věznicích a byli deportováni bez pasu, takže jejich případný návrat bude velmi komplikovaný, říká pro Český rozhlas Plus Josef Pazderka.
Výměna vězňů mezi Ruskem Západem je bezprecedentní akt.„Západ za cenu propuštění vraha a dalších reálných zločinců dosahuje toho, že vysvobozuje nevinné oběti z ruských věznic,“ říká odborník.
Rusko a Bělorusko dohromady propustily 16 lidí, včetně novináře Evana Gershkoviche nebo rusko-americké novinářky Alsu Kurmaševové. Podívejte se na přehled dalších významných propuštěných vězňů.
Na frontě proti ruské agresi bojuje přes 4 tisíce vězňů. Nárok na prominutí trestu nemají sexuální násilníci, masoví vrazi a lidé odsouzení za zločiny proti národní bezpečnosti.
Každý, kdo bude propuštěn v rámci nového programu, bude přísně monitorován. Vězni, kteří budou podmínečně propuštěni, se mohou do vězení vrátit, pokud znovu spáchají trestný čin.
„SAE protáhly desítky obránců lidských práv nestoudně nespravedlivým soudním procesem plným porušování řádného procesu a obvinění z mučení,“ řekla pracovnice Human Rights Watch.
Věznění skauti vytvořili v 50. letech v komunistických lágrech rozsáhlou záchrannou síť kamarádů a vynucovali i ústupky. Ne vždy se to podařilo. Vězně Vladimíra Požára dozorci umlátili v izolaci.
„Tátu mi nějak zavřeli, ani nevím, jak to bylo, protože jsem byla malá. Ale od pěti vím, co to jsou drogy nebo jak se užívají,“ popisuje sedmnáctiletá Bára, která má za mřížemi oba svoje rodiče.
V letech 2022 až 2023 zavraždili navrátilci z války 76 lidí. Dalším 18 lidem způsobili těžkou újmu na zdraví, která vedla k úmrtí. Při dopravních nehodách, které zavinili, zemřelo dalších 11 lidí.