Pro italskou krajní pravici je Palach symbolem boje s komunismem. České radikály nikdy netáhl

Symbol plamene a vlastní oběti upáleného studenta Jana Palacha již 55 let fascinuje Italy. Zejména tamní krajní pravici a mnohé neofašistické proudy, pro které je jedním z hlavních bojovníků proti komunismu. Jejich české protějšky ale jeho příběh nikdy politicky nezaujal. Oslovení italští i čeští odborníci vysvětlují, proč tomu tak je.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památník Jana Palacha - sousoší Dům syna a Dům matky

Památník Jana Palacha - sousoší Dům syna a Dům matky | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

„V Itálii je Jan Palach připomínán radikální pravicí na základě jeho boje s komunismem,“ vysvětluje pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál politolog Mattia Zulianello z Terstské univerzity. Ve svém výzkumu se zabývá mimo jiné politickým extremismem a radikální pravicí.

Meloniová chce být ‚normálně konzervativní‘. Je ale populistická radikální pravice, říká italský politolog

Číst článek

Italská pravice Palachův život vypráví jako příběh vlastence a bojovníka za svobodu proti sovětskému impériu. Ze zahraničních symbolů jde spolu s povstáním v Budapešti v roce 1956 o hlavní symbol vzepření se komunismu.

„Už nějakou dobu se pokouší ‚přivlastnit‘ si jej. Co si do něj vkládají, je ale jen projekce. S jejich viděním světa by mladý český student filozofické fakulty určitě nesouznil,“ doplnil Zulianello.

Zatímco v Itálii tak jeho antikomunismus a sebeobětování dodnes rezonuje velmi silně, v Česku si jeho oběť připomíná pravice, levice i centristé, okraje politického spektra ale takřka vůbec.

Pomník Jana Palacha a Jana Zajíce u Národního muzea. Na místě, kde se před 55 lety upálil | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Je to tím, že u nás byl Palach vždy vnímaný jako součást narativu spojeného s disidenty. Disent nebyl pro českou krajní pravici nikdy zajímavý, naopak si k němu nikdy nevytvořila vztah. Hlavně kvůli tomu, že jej vedli lidé jako Václav Havel nebo Petr Uhl,“ vysvětluje odborník na extremismus Jan Charvát z Institutu politologických studií FSV UK.

Tomio Okamura na tiskové konferenci SPD | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Pro většinu voličů třeba SPD Tomia Okamury tak podle něj není Palachův protikomunistický odpor důležitým tématem.

„V českém prostředí jsem nikdy nezaznamenal, že by se jeho odkaz pokusil někdo přerámovat a zneužít. Takže v radikálních kruzích jeho příběh vůbec nerezonuje,“ doplnil Charvát s tím, že velká část voličů SPD navíc vzpomíná na normalizaci s určitým sentimentem, i proto s komunistickým odbojem hnutí nepracuje.

‚Italský‘ Palach

Že si Palach svým činem získal mimořádnou popularitu zejména v Itálii, lze ilustrovat například na tom, že jeho jméno nese vysokoškolská kolej v Benátkách, studentská asociace Univerzity v Cagliari nebo monumentální schodiště spojující náměstí Evropy v Terstu s tamní univerzitou.

Náměstí Jana Palacha je i v hlavním městě Řím, kde má český student i svůj pomník.

V roce 2009 navštívila památník Jana Palacha a Jana Zajíce na pražském Václavském náměstí při příležitosti 40. výročí upálení i tehdejší ministryně pro mládež Giorgia Meloniová. Současná italská premiérka byla v 90. letech členkou mládežnické organizace neofašistického Italského sociálního hnutí (MSI).

O deset let později uspořádaly na památku Jana Palacha italské neofašistické kapely ve Veroně koncert. Jeho organizaci ale provázely komplikace, místo konání se muselo několikrát měnit. Žánr nazirock tak nakonec zazněl na venkovském dvoře asi 14 kilometrů od Verony. Prodalo se 400 lístků a akci zaštítily místní organizace stran Forza Italia, Bratři Itálie i Liga. Všechny tři tvoří současnou italskou vládní koalici.

Lídři italské pravice v roce 2019. Zleva Silvio Berlusconi (Forza Italia), Giorgia Meloniová (Bratři Itálie) a Matteo Salvini (Liga) | Zdroj: Profimedia

V dubnu 2019 uspořádala Okamurova SPD před volbami do Evropského parlamentu mítink na pražském Václavském náměstí. Nesl se ve znamení odporu proti Evropské unii a nechyběli na něm lídryně francouzské krajní pravice Marine Le Penová, předseda nizozemské PVV Geert Wilders a videozdravici zaslal lídr italské Ligy Matteo Salvini. Le Penová ve své řeči uvedla, že miluje český národ a zmínila i Palachův hrdinný čin.

V loňském roce se pak u Palachova památníku na Václavském náměstí při své návštěvě zastavil i předseda italského Senátu Ignazio La Russa. Kytici na místě položil 25. dubna, kdy si Italové připomínají osvobození od nacismu a fašismu. Sám přitom dodnes chová pozitivní sentiment k Benitu Mussolinimu. V minulosti dokonce novinářům ukázal svou domácí sbírku memorabilií s fašistickým diktátorem.

A loni v listopadu pak před zápasem skupinové části Evropské ligy, kdy Slavie hostila AS Řím, italští fanoušci Palacha v centru Prahy taktéž uctili.

Jakub Grim Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme