Náš začátek odboje neměl ze začátku nic společného s nástupem fašismu, popisuje vídeňská Češka

Po nacistické okupaci Československa se takřka neprodleně začaly formovat odbojové skupiny – také řada mužů odcházela za dramatických okolností do exilu a vstupovala do zahraničních armád. Pomáhali i krajané doslova na všech světadílech.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adolf Hitler v roce 1939

Adolf Hitler v roce 1939 | Zdroj: Profimedia

Také v sousedním Rakousku – především ve Vídni – žila česká menšina. O Vídni se také říkalo, že je druhým největším českým městem v zahraničí – prvenství mělo americké Chicago. Protinacistický odboj byl ale v Rakousku ve složitější situaci než v českých zemích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý pořad Ivany Chmel Denčevové

V obludné knize Adolfa Hitlera Můj boj najdete pasáž: „Protivný mi byl ten rasový konglomerát v hlavním městě, protivná ta směsice národů: Češi, Poláci, Maďaři, Rusíni, Srbové, Chorvati atd.. A mezi tím vším jako věčná bakterie lidstva Židé a zase židé. Toto obrovské město mi připadalo jako ztělesnění krvesmilstva.“

Vysvětlení Hitlerových slov podává historička Pavla Plachá:

„Hitler přišel do Vídně v roce 1907 studovat výtvarné umění na tamní akademii – to se mu ale opakovaně nepodařilo. Pravděpodobně i tento neúspěch jeho další pohled na Vídeň významně ovlivnil. Městem se protloukal dokonce několik let, snažil se prosadit a nic z toho se mu nedařilo. Život na okraji společnosti Hitlera nakonec dovedl k přesvědčení, že tohle město je plné komunistů a Židů.“

Snaha získat Rakousko a připojit ho k „velkému Německu“ se Hitlerovi nakonec „podařilo“ prostřednictvím takzvaného anšlusu, a to 12. března 1938. Tehdy ho opravdu podporovala většina německé společnosti.

Dnešní pohled na davy lidí vítajících Hitlera je smutné svědectví dobové atmosféry a názorů veřejnosti.

Vídeňští krajané

Do obtížné situace se tehdy dostali i naši krajané: Nejenže se na ně vztahovala branná povinnost, pokud se tedy výslovně nepřihlásili k české národnosti, ale stali se terčem řady dalších perzekucí a represí zejména v oblasti školství.

Byly zastavovány české časopisy, rušeny české spolky a do našich škol byli dosazováni němečtí ředitelé. V roce 1941 pak byla zastavena i činnost Sokola a lidé se mohli scházet jen ve skupinách na bázi rozpuštěných spolků.

23:42

Opovrhoval lidmi se školami a byl samouk. Hitlerův „komplex génia“ nově odhalují dopisy jeho otce

Číst článek

A právě to začalo posilovat snahy o odpor a vznikal odboj i mezi vídeňskými Čechy, jak vzpomíná jedna z odbojářek Irma Trksak: „Pohnutky, které mě vedly k odbojové činnosti, neměly zpočátku nic společného s nástupem německých fašistů. Nýbrž s násilím a brutalitou režimu – se zatýkáním a pronásledováním. Nejvíc mě ale zasáhlo, když nás rozkládali jako československou menšinu.“

Přitom tito lidé se až do té doby cítili být víc Rakušany než Čechy. Takže vznikla odbojová skupina, a to dokonce hned po březnu 1938.

Pavla Plachá vysvětluje: „Byla to takzvaná česká sekce Komunistické strany Rakouska – název jí dalo gestapo. A ani nebyl přesný: V jádru sice byli sociální demokraté a komunisté, ale mezi členy bychom našli i Sokoly či praktikující katolíky.“

Mezi ženami odbojářkami vedle Irmy Trksak najdete Antonii Bruha či sestru Marii Restitutu, první dvě skončily v koncentračním táboře Ravensbrueck, Restitua byla dokonce popravena.

Přitom rakouští odbojáři byli dokonce ve složitější situaci než ti v protektorátu. Nejen proto, že většinové obyvatelstvo v Rakousku nacisty přivítalo a podporovalo, ale v protektorátu byla významně nižší loajalita k nacistům, což vytvářelo příznivější podmínky pro fungování odboje a jeho podporu mezi většinovým obyvatelstvem.

Klíčová byla existence československé exilové vlády v Londýně a rovněž vysílání zahraničních rozhlasů – jak z Londýna, tak i z Moskvy.

Na otázku pořadu Jak to bylo doopravdy, zda se vídeňské Češky nezapojily do protinacistického odboje, historička Plachá odpovídá: „Zapojily – navíc byl jejich odboj obtížnější, protože žily v německém prostředí a na podporu většinové společnosti se spolehnout určitě nemohly.“

Celý pořad Ivany Chmel Denčevové najdete v audiozáznamu.

Ivana Chmel Denčevová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme