Invaze hmyzu: USA čeká největší rojení cikád za desetiletí. Mohou jich být miliardy
Východní polovinu Spojených států pravděpodobně v nadcházejících týdnech zaplaví miliardy cikád. Poprvé po více než 200 letech se tam ve stejném roce vyrojí dvě potomstva, která se vrací ve 13letých a 17letých cyklech. Podle agentury AP se čeká invaze hmyzu s ohlušujícím cvrkotem, jakou Američané nezažili po desetiletí.
Takzvané periodické cikády žijí roky ukryté v zemi a na konci životního cyklu vycházejí na povrch, když se půda dostatečně ohřeje. Tentokrát je v USA na řadě potomstvo XIX, které se rojí každých 13 let a také potomstvo XIII, které se líhne po 17 letech v zemi.
Mimořádný úkaz má zasáhnout části 16 států na americkém Středozápadě a jihovýchodě, přičemž na malém území jižně od Michiganského jezera se pole působnosti dvou rojů překrývá.
Podmínky příhodné pro cikády letos nastávají dříve v důsledku oteplování klimatu, uvádí entomologové. Podle televize NBC News se začnou na některých místech objevovat už na konci dubna. AP uvádí, že jejich počet bude nejvyšší za poslední desetiletí, ne-li století.
‚Cikádová apokalypsa‘
Expert John Cooley působící na Connecticutské univerzitě událost označil za „cikádovou apokalypsu“ a očekává stovky miliard kusů. Média poznamenávají, že daná dvě potomstva se rojí zároveň jen jednou za 221 let. Naposledy se tak stalo v roce 1803.
Když se cikády vyhrabou ze země, zahajují hlučné hledání partnera na páření, které trvá několik týdnů. Tmaví brouci v zasažených oblastech pokrývají kmeny stromů i domy, naráží do aut a do lidí a obyvatele s fobií z hmyzu mohou uvěznit v domovech. Jejich cvrkot dosahuje hlasitosti 100 decibelů, tedy úrovně motocyklu nebo sbíječky, napsala NBC News.
Naposledy zažily USA invazi cikád v roce 2021, kdy se na východě země vyrojilo potomstvo X, což je jedna z největších skupin těchto pravidelně se rojících tvorů. Hmyz tehdy mimo jiné na mezinárodním letišti ve Washingtonu vlezl do motorů letadla s novinářským doprovodem prezidenta Joea Bidena a znemožnil jeho odlet.
Kudlanky se v jihlavské zoo snaží chránit při páření. Samičkám nabízí k zakousnutí raději sarančata
Číst článek
Obecně jsou ale cikády neškodné, lidi nekoušou ani nebodají. Jsou ideálním zdrojem obživy pro ptactvo a v posledních letech se dostávají také na jídelníčky amerických restaurací.
Do nabídky se je letos chystá zařadit bistro v přírodovědeckém muzeu Audubon Insectarium v New Orleans.
Místní kurátor a kuchař Zack Lemann pracuje na několika pokrmech včetně salátu s jablky, mandlemi, borůvkovou zálivkou a smaženými cikádami obalenými moukou. „Podobným způsobem připravuju vážky,“ řekl Lemman agentuře AP.