‚Díky tomu mohl chov pokračovat.‘ Desítku druhů papoušků ‚obstarali‘ pražské zoo pašeráci
Pražská zoologická zahrada získává vzácné druhy ptáků různými způsoby, a i proto tam žijí takové, které nikde jinde nenajdete. Některé opeřence dostává z jiných zoologických zahrad, mnozí se v Praze vylíhnou. Několik druhů dokonce pochází z kontrabandu zabaveného pašerákům. O papoušcích, které najdete v Rákosově pavilonu, má dokonalý přehled kurátor ptáků Antonín Vaidl.
„Všechny druhy, které jsme přijali a které byly v páru, jsme rozmnožili,“ říká kurátor ptáků pražské zoo Antonín Vaidl. „Deset, dvanáct druhů papoušků se sem za posledních 30 let dostalo z nelegálního obchodu. Aspoň to mělo smysl, že chov mohl pokračovat a mohly se stát součástí evropských záchranných programů,“ poukazuje na paradox, kdy pašování vedlo k zachování života ptactva.
Pražská zoo zachraňuje papoušky zabavené pašerákům. „Paradoxně díky tomu může chov pokračovat“
Velká část zvířat totiž při pašování uhyne. „Dokonce některé státy jako Švýcarsko nebo i Rakousko mají politiku, že když je to propašované, tak i když to ptáci přežijí, tak je potom jsou schopni utratit,“ říká Vaidl.
U svých ptačích svěřenců ovšem Antonín Vaidl oblíbený není. „Já jsem pro papoušky takový strašák, protože jim nedělám nic dobrého. Kontroluji mláďata, kroužkujeme, odchytáváme, když jsou potřeba preventivní veterinární prohlídky nebo nějaké zákroky. Už jak se blížím kolem voliéry, začnou křičet a varují se navzájem, že je tady něco nebezpečného,“ vysvětluje mezi křikem ptactva.
Zatímco já se v jejich otevřeném pavilonu potím, Antonín Vaidl postává v bundě, přestože je horko. Právě se totiž vrátil z Indonésie. „Cestuji poměrně hodně, ačkoliv nesnáším létání. Ale co mi zbývá, když se chci dostat na lokality, kde ti ptáci žijí,“ říká smířeně.
Fešák nestor
„Chodím speciálně na papoušky. Tito jsou chytří, sympatičtí. Nestoři jsou úplně top. Ta interakce s lidmi je radost, když vás vidí, hned se začnou předvádět. Jsou fakt skvělí,“ popisuje návštěvnice Alena Brožová.
Za papoušky sem jezdí pravidelně, snad patnáctkrát ročně. Obzvlášť za jedním. „Toho nestora nikde jinde nevidíte,“ vysvětluje. Ostatní ji tolik nezajímají. „Ale nestor, to je úplně jiný level. To je prostě fešák,“ dodává.
Pokouším se fešného papouška nahrát, ale ignoruje mě. Místo něj mi do mikrofonu píská Antonín Vaidl, který se za 30 let v zoologické zahradě naučil i řeči některých ptáků. O vzácné papoušky se stará v Rákosově pavilonu, kde si se zavřenýma očima můžete chvíli připadat jak v tropickém pralese.
Skvosty pražské zoo
- 1. díl: Plavat s lachtany ve vodě je vrchol kariéry, říká chovatel Jakub Mezei. V pražské zoo se o ně stará už 15 let
- 2. díl: Představa, že gorily baští banány, je úplně mimo, říká chovatel Ťoupal. Primátům servíruje celer a cibuli
- 3. díl: „Když se stanete varanem, poznáte, co potřebují,“ vysvětluje úspěšný odchov plazů kurátor Petr Velenský
- 4. díl: Pražská zoo zachraňuje papoušky zabavené pašerákům. „Paradoxně díky tomu může chov pokračovat“
- 5. díl: Mají pověst zlého zvířete. Tasmánský čert řve jako dinosaurus, přitom je jako větší jezevčík, usmívá se chovatel