Přírodě pomáhá s hraboši babyboom dravců. Vzácně zahnízdil i kalous pustovka

Příroda bojuje proti přemnoženým hrabošům. Pomáhají jí v tom nejen hejna čápů, ale také někteří dravci, kteří letos vyvedli neobvyklé množství mláďat. Zahnízdili totiž hned dvakrát. Alespoň podle záchranné stanice v Bartošovicích na Novojičínsku. Lidé tam totiž letos přivezli až dvojnásobek opuštěných mláďat než v předchozích letech.

Bartošovice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kalous ušatý

Kalous ušatý | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Záchranná stanice v Bartošovicích na Novojičínsku letos pomáhá více mláďatům dravců než obvykle. „Souvisí to s tolik omílanou gradací hrabošů,“ vysvětluje pro Český rozhlas Ostrava zástupce vedoucího Jan Kašinský.

„Tito drobní predátoři jsou na ně schopni poměrně rychle reagovat. Mají větší počet mláďat a je tam větší úspěšnost hnízdění,“ doplňuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přírodě pomáhá s hraboši babyboom dravců. Vzácně zahnízdil i kalous pustovka. Natáčela Monika Pustovková

V záchranné stanici už letos odchovali a vypustili zpět do volné přírody více než 160 mladých jedinců. „U kalousů ušatých a puštíků byl vzestup počtu přijatých mláďat oproti loňsku několikanásobný. Loni jsme mladých puštíků a kalousů přijali dohromady osm, letos jich bylo padesát,“ upřesňuje Kašinský.

A nejsou to jediná mláďata, kterých je letos více než obvykle.

„Přibylo také hodně poštolek. Převážně ale hnízdí ve městech, kde je širší spektrum potravy, takže ten vzestup nebyl tak výrazný, ale i tak vzrostl jejich počet oproti loňským 80 na letošních 112,“ dodává zástupce vedoucího záchranné stanice v Bartošovicích.

Hnízdí i vzácné druhy

Někteří ptáci pak podle Kašinského zahnízdili díky dostatku potravy pro mláďata dokonce dvakrát, například kalous ušatý. „Ke druhému hnízdění letos pravděpodobně došlo na poměrně velkém území, tedy na více místech, takže se to projevilo i ve statistice, kdy v červenci bylo přijatých více mladých kalousů než v červnu. Tedy po prvním vrcholu v květnu se objevil druhý ještě v červenci,“ přibližuje.

Na střední Moravu se slétají obří hejna čápů, lákají je přemnožení hraboši

Číst článek

Více mláďat u některých ptáků letos zaznamenal i předseda slezské ornitologické společnosti Patrik Molitor. „Větší počet mláďat, než je obvyklé, vyváděl například moták lužní. Obvykle mívají kolem čtyř mláďat, letos to bylo kolem pěti nebo šesti mláďat,“ popisuje.

Také podle něj za to může více potravy. „Větší nabídka potravy, tedy více hladových krků. Mohou si je dovolit, takže mají větší počet mláďat,“ vysvětluje Molitor.

Dostatek potravy podle něj způsobil i zahnízdění některých vzácnějších druhů.

„Na střední a jižní Moravě došlo vlivem nárůstu populace hrabošů k zahnízdění kalouse pustovky, což je velice vzácný druh sovy, který na území České republiky hnízdí velmi sporadicky,“ uzavírá.

Konkrétní statistiky budou mít ornitologové k dispozici až na přelomu roku. Patrik Molitor ale odhaduje, že přírůstky se projeví i v celorepublikových číslech.

Monika Pustovková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme