Jak chránit rostliny před invazními soupeři? Někdy stačí jen shrabat starou trávu
Rostlinám, které ohrožují invazní trávy, někdy pomůže, když se daná louka prostě jen shrabe, uvádí nová studie z Kalifornie. Semena totiž po odstranění tlejícího odpadu dokážou lépe klíčit a rostliny dorůst. Autoři studie v časopise Restoration Ecology vyzdvihují, že taková metoda by byla levná i ekologická, není třeba používat herbicidy. Pomůže také opylovačům.
V univerzitním kampusu v Kalifornii, kde pokus probíhal, rostly původně roztroušené byliny a keříky, ty ale přerostla invazní jednoletá tráva evropského původu zvaná sveřep. Květnatá prérie se změnila na monotónní porost.
„Při obhospodařování našich luk víme, že musíme shrabat stařinu. Jenže v Kalifornii není úplně typická louka,“ upozorňuje botanička Jitka Klimešová. I když pokus podpořil původní druhy, dařilo se i těm nepůvodním.
„Početní zastoupení původních druhů vzrostlo o čtyři procenta a ty nepůvodní vzrostly o sedm procent,“ ilustruje situaci Petr Pyšek, odborník na invazní ekologii, který patří k nejcitovanějším světovým vědcům.
Sveřepu nevadí ani spásání dobytkem, je na to totiž z Evropy zvyklý. Vědci upozorňují, že v Americe je nepříjemnou invazní rostlinou také běžná evropská tráva lipnice luční.
„Trávy jsou jedny z nejpokročilejších evolučních forem. Řada významných biomů je tvořena travami. Není divu, že ty, které dokážou invadovat, jsou tak úspěšné,“ dodává Pyšek.
Velká část evropských invazních rostlin pro změnu pochází z Ameriky. Příkladem je ambrozie, která trápí alergiky.
Jak chránit původní květenu před invazními travami ? Co pomáhá hodnotit nebezpečí invazí? Proč se mění zvuk krajiny s invazními rostlinami? Poslechněte si celou Laboratoř v audiu v úvodu článku. Moderuje Martina Mašková.