Kromě potraviny samotné si možná už brzy budeme moci pochutnat i na obalech ve kterých je nakoupíme. Pracují na tom vědci z Ústavu technologie potravin Agronomické fakulty Mendelovy univerzity.
V Egyptě se o znečištění začalo méně zajímat kvůli pandemii koronaviru. Moře je tak plné odpadků, které se poté vyplavují na plážích a ničí místní ekosystém.
Mikroplasty jsou podle vědců všude. Když je objevili v čerstvě napadaném sněhu v Antarktidě, nebylo to pro ně překvapivé. Důležité je sledovat, kde se umělohmotné úlomky pohybují a co se s nimi děje.
Částečky plastů menší než pět milimetrů znečišťují vodní toky a oceány a podle vědců se dostávají i do našich těl. Mnohonásobně víc těchto takzvaných mikroplastů pak oproti dospělým vylučují kojenci.
V nejnovější studii spočítali vědci z Jihodánské univerzity, že se jednorázových roušek vyrobí 3 miliony za minutu. Jenže pokud jsou z nanomateriálu, představují pro přírodu výraznou zátěž.
„Je třeba provést další výzkum, abychom zjistili, zda přítomnost mikroplastů může vzbudit imunitní reakce nebo vést k uvolnění toxických látek, které by způsobily poškození,“ stojí v závěrech studie.
Mezi 10 největšími znečišťovateli jsou také společnosti Nestlé a PepsiCo, Mondelēz International, Unilever, Mars, P&G, Colgate-Palmolive, Phillip Morris a Perfetti Van Melle.
Zjištění, které nedávno publikoval ve studii s názvem „Prší plasty“, znovu otevírá diskuzi o tom, jak moc velkou součástí životního prostředí plasty jsou, píše britský deník The Guardian.
Vědci z německého Institutu Alfreda Wegenera pro polární a mořský výzkum v Bremerhavenu zkoumali vzorky sněhu z německého souostroví Helgoland, z Bavorska, Brém, ze švýcarských Alp a z Arktidy.
„V roce 2025 bychom v PET lahvích měli mít 25% podíl recyklovaného materiálu a do roku 2027 sesbírat 90 % obalů – a to bez zálohy nikde na světě nefunguje,“ tvrdí ekolog.
Opatření, které ještě musí schválit členské státy a které by mělo začít platit za dva roky, se bude týkat například jednorázových brček, nádobí, tyčinek do uší i některých dalších plastových výrobků.
„Je jasné, že boj proti plastovému odpadu vedeme všichni, je to obrovský úkol a my jsme s ním poněkud pozadu, takže se musíme vydat správným směrem,“ uvedla spolupořadatelka Emily Eavisová.
Češi sice patří ke špičce v třídění odpadů, ale k evropské metě devadesáti procent vytříděných plastových obalů mají ještě daleko. Pomohlo by zavedení zálohového systému na PET lahve?
Zákaz bezplatných plastových tašek platí v návaznosti na předpisy EU rok. Ministerstvo životního prostředí přišlo loni s kampaní #dostbyloplastu do které se zapojilo 17 firem.
Vyjednávači členských zemí Evropské unie a Evropského parlamentu se v noci na středu dohodli na prozatímní podobě zákazu plastových výrobků na jedno použití.