'Milionovou' myš musíme vyhubit, rozhodli na Novém Zélandu. Do boje vyrazili lovci, vojáci i ministři

Ministři novozélandské vlády, vojáci, námořníci, lovci i cvičení psi vyrazili na ostrovy Protinožců do boje proti takzvané milionové myši. Snaží se vyhubit druh, který v posledních sto letech ekologicky devastuje nehostinné ostrovy u Nového Zélandu.

Wellington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Myš (ilustrační foto)

Myš (ilustrační foto) | Foto: suju/CC0 Creative Commons | Zdroj: Pixabay

Nový Zéland zahájil operaci Protinožci nazvanou podle odlehlého souostroví, které leží skoro 800 kilometrů jižně od hlavních novozélandských ostrovů.

Zapojení jsou do ní tři speciálně vycvičení lovečtí psi, deset lovců a také příslušníci novozélandského námořnictva. A u spuštění operace byla také ministryně pro ochranu přírody Eugene Sageová.

Na ostrovech Protinožců stráví lovci s výjimkou ministryně celkem tři týdny. Během nich mají zkontrolovat a případně dokončit vyhubení populace hlodavců, která ještě před dvěma lety čítala asi 200 tisíc jedinců.

Snaha vyhubit takzvané milionové myši je nyní v závěrečné fázi. Novozélandské úřady vyslaly do oblasti už před dvěma lety dva vrtulníky s 65 tunami obilné návnady, kterou rozmístily po ostrovech. Toho pak využil 13členný pozemní tým, který celých 75 dní hlodavce hubil.

Jak řekla ministryně Sageová, celá věc se nesmí podcenit, protože vyhubení musí být kompletní a úspěch celé operace může zhatit i jen jediný přeživší hlodavec, tedy přesněji jediný pár schopný se znovu rozmnožit.

Proč 'milionové'?

Myši dostaly přízvisko milionové, protože na jejich vyhubení se vyčlenilo milion novozélandských dolarů. Částečně je akce financována ze státního rozpočtu, částečně ze zdrojů ochranářských nadací.

Cílem je zachránit původní druhy odlehlých Ostrovů Protinožců. Hlodavci se na ně dostali asi před sto lety nejspíš ze ztroskotané lodi.

Od té doby se rychle množí, protože na odlehlých ostrovech nemají žádného přirozeného nepřítele. Hlodavci pak ohrožují tamní endemické druhy - ať už jde o albatrosy, nebo unikátní rostliny.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme