Myši potřebují k přežití dobrý sluch. Nový výzkum dokládá, že když jsou tato zvířata vystavena různým zvukům najednou, mají dobře propojenou pravou a levou hemisféru.
Každý samec zpívá trochu jinou píseň, liší se výškou tónů, rychlostí i délkou. Myší samičky dokonce dokážou rozpoznat písně svých bratrů od cizích samců.
Z moči březích nebo těhotných myších samiček cítí látku, která připomíná vůni banánu. Do mozků „myšáků“ vysílá ale spíš negativní signál, aby se od samičky drželi dál.
Odpověď mozku na zápach je podvědomá a velmi rychlá, popisují vědci. Čich je důležitý pro schopnost vyhnout se nebezpečí, někdy zřejmě i důležitější, než zrak nebo sluch.
Myši se v Austrálii v poslední době rychle rozmnožují, jelikož skončilo sucho a přívalové deště přinesly hojnou úrodu. Vydatné plodiny přitom znamenají dobré krmivo pro hlodavce.
„Pokud do jara výrazně nesnížíme populaci myší, dostanou se venkovské oblasti do absolutní ekonomické a sociální krize,“ varoval před časem ministr zemědělství Nové Jižního Walesu.
Pokus spočíval v posílení proteinu sirtuinu označeného jako SIRT6. Je známo, že hladina tohoto proteinu s věkem klesá a že stimulace jeho tvorby by byla prospěšná. Do výzkumu bylo zařazeno 250 myší.
Od obyčejné vody se přitom chemicky neliší, změna tedy není v elektronové struktuře. „Rozdíl je v tom, čemu se říká vibrační kvantové jevy,” řekl fyzikální chemik Pavel Jungwirth.
Vědci píchli myším formaldehyd. Když měly vnímání bolesti vypnuté, po světelném signálu si ji uvědomily a začaly si místo olizovat. Naopak zvířata se zapnutými okruhy bolesti ji vnímat přestala.
Na druhý typ diabetu se zaměřil výzkum lékařů z IKEM, který probíhá na myších. Každou možnost léčení, která působí jiným mechanismem a mohla by cukrovku zlepšit, totiž lékaři vyhlížejí s nadějí.
„Když jsme jedli koláč, myš mi přeběhla po noze a pak si jednoduše sedla a začala se cpát drobky. Nebyla vůbec plachá,“ řekla labouristická poslankyně Thangam Debbonaireová.
Vědci v Českém centru pro fenogenomiku se věnují výzkumu na geneticky upravených myších. Ten může pozitivně ovlivnit léčbu závažných onemocnění u lidí.
Obezita trápí lidstvo v čím dál větší míře. Čeští vědci z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd přišli na způsob, jak s tímto problémem bojovat.
Ministři novozélandské vlády, vojáci, námořníci, lovci i cvičení psi vyrazili na ostrovy Protinožců do boje proti milionové myši. Snaží se vyhubit druh, který devastuje ostrovy u Nového Zélandu.
Před rokem se v Malmö zničehonic objevila miniaturní restaurace pro myši a hned vedle obchůdek určený pro drobné hlodavce. Letos se myši dočkaly dalších dvou přírůstků - knihkupectví a divadla.
Patent schválil americký úřad v roce 1970. Žádost ale podal vynálezce Engelbart 21. června 1967, tedy před padesáti lety. Tehdy se vynález nerozšířil. Dnes ho používá každý. Řeč je o počítačové myši.
Mládě velemyši obláčkové se v pražské zoo narodilo 24. ledna. Od zahájení chovu tohoto hlodavce je to dvousté mládě, které se na evropském kontinentu povedlo odchovat. Pražská zoologická zahrada přitom byla první, kdo s chovem začal. Zahradě se podařilo odchovat již 16 velemyší obláčkových.
Nejvyšší české vědecké vyznamenání Česká hlava nejspíš dostane genetik Jiří Forejt. Vládní rada pro výzkum, rozvoj a inovace ho zvolila v tajné volbě z osmi kandidátů. Národní cena vlády Česká hlava je udělována za celoživotní mimořádné výsledky ve výzkumu a vývoji.
Britské ministerstvo zahraničí obsadilo funkci "hlavního lovce myší". Role se ujal kocour Palmerston, který už má za sebou první, převážně seznamovací pracovní den. Ministerské budovy v centru Londýna jsou známé výskytem hlodavců.
Pro předčasně narozené sovy v záchranné stanici v Pateříně na Olomoucku vymysleli ochránci přírody speciální rehabilitaci pařátků. Cvičení už mají za sebou a nyní se chystají na odlet do volné přírody.
Myš zapečená v bochníku chleba - takové nepříjemné překvapení čekalo zákaznici jedné pekárny na Kroměřížsku. Svůj nález vyfotografovala a poslala hygienikům, kteří začali případ ihned vyšetřovat. Majitel pekárny v Břestu tvrzení zákaznice nevěří. I tak mu ale od České potravinářské a zemědělské inspekce hrozí desetitisícové pokuty.