Krása destrukce. Jak vypadá monstrózní ledovec A23a v posledních měsících svojí existence?
Loď společnosti EYOS Expeditions dorazila v neděli k zamrzlému ledovci A23a. Na jeho stěnách našla obrovské oblouky a jeskyně vytesané v ledu. „Viděli jsme čtyřmetrové vlny, jak se rozbíjejí o ledovec. Vytvářely kaskády ledu – neustálý stav eroze,“ řekl pro BBC vedoucí expedice Ian Strachan.
Eroze vytváří dramatické rysy největšího ledovce na světě, který pravděpodobně prožívá poslední měsíce své existence. Ledovec je omílán teplejším vzduchem a povrchovými vodami, na které naráží, jak se pomalu vzdaluje od Bílého kontinentu. Nakonec se roztaje a zmizí, píše BBC.
A23a se od antarktického pobřeží odlomil už v roce 1986, ale teprve nedávno se začal pohybovat.
Po více než 30 let byl zaseknutý na dně Weddellova moře, jako statický „ledový ostrov“ o rozloze asi 4000 km². To je více než rozloha Zlínského kraje.
Kolos vtáhnul tzv. „Antarktický cirkumpolární proud“, velký vodní proud, který kontinent obtéká. Tento proud spolu s převládajícím západním větrem tlačí A23a směrem k Jižním Orknejským ostrovům, které se nacházejí asi 600 km severovýchodně od cípu Antarktického poloostrova.
Souhra větrů, oceánských front a vírů určí v příštích týdnech jeho přesný směr, ale většina takovýchto obřích ledovcových ker nakonec propluje kolem britského zámořského území Jižní Georgie, kde nakonec roztajou.
V neděli se tým Eyosu dostal dostatečně blízko k A23a, aby mohl umístit dron. Třicetimetrové útesy ledovce byly zavaleny hustou mlhou.
„Bylo to dramatické a krásně se to fotografovalo,“ řekl pro BBC kameraman Eyosu Richard Sidey.
Na Antarktidě bylo letos o čtyři stupně tepleji než loni. Kontinentu škodí turismus nebo rybolov
Číst článek
„Ten ledovec je dechberoucí. Vlastně si myslím, že si ani nedokážeme představit, jak velký ve skutečnosti je. Rozhodně je příliš velký na to, aby se dal vyfotografovat. Táhne se tak daleko, kam až dohlédnete, a to oběma směry.“
Satelitní pozorování mohou sledovat její plošné pokrytí a měřit její tloušťku, která místy přesahuje 300 metrů. Pokud jde o hmotnost, nemá daleko k bilionu tun, i když ta se bude den ode dne zmenšovat.
Hlavní otázkou je, jak dlouho může A23a přežít, když se vzdaluje od chladnějšího podnebí Antarktidy.
Vyšší teploty vzduchu budou vytvářet povrchová tající jezírka, která budou odtékat skrz ledovec. To napomáhá otevírat trhliny. Tyto povrchové katakomby a oblouky se posléze zhroutí a zanechají rozsáhlé oblasti ponořeného ledu, které se pak pod vlastním vztlakem zvednou a samy budou odlamovat okraje ledovce.