Bobři ušetřili státní kase miliony na revitalizaci řeky Klabavy. V Brdech vytvořili hráze a mokřad

Správě chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy pomohl s plánovanými úpravami oblasti pod Dolejším Padrťským rybníkem bobr evropský, který tam postavil hráze a vytvořil přírodní mokřad.

Plzeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bobr evropský

Bobr se do této oblasti dostal zřejmě po řece Klabavě od Berounky | Zdroj: Profimedia

Ušetřil tak několik milionů korun, které by bylo potřeba vydat na revitalizaci řeky Klabavy. Upozornil na to server Příbram.cz.

„Je tam přibližně šest až osm jedinců a v těchto místech je to dle našeho názoru konečný stav. Předpokládáme, že početnost se v této části již nebude zvyšovat, že předloňská mláďata rodinu opustí a vydají se hledat své teritorium,” řekl vedoucí Správy CHKO Brdy Bohumil Fišer.

Vlků v Česku přibývá, mají tu dostatek potravy. Na Šumavě patří do jejich jídelníčku i bobři

Číst článek

Bobr se do této oblasti dostal zřejmě po řece Klabavě od Berounky. Jeho první stopy na Padrťsku byly v podobě okusů vrb v roce 2020. O rok později začal se stavbou hrází na Klabavě pod Dolejším Padrťským rybníkem v místě hradicího zařízení. Vykácel olšinu a upravil terén pomocí nízkých hrázek v přeplavované louce.

Další hráz vybudoval v místech po soutoku odtoku z rybníka a takzvané obtočné strouhy, kde převedl část vody do historického koryta. Výsledkem bylo další podmáčení nivy.

„Několik menších pomocných hrázek si vybudoval i na upraveném rovném korytě Klabavy. Z této doby je evidován i polohrad v jeho teritoriu. V loňském roce postoupil bobr dále do obtočné strouhy, kde vybudoval další hráz a vytvořil další rybníček, a pokácel několik mohutných topolů osik,” vysvětlil podrobně Fišer.

Bobr staví hráze na tocích, aby zvýšil úroveň hladiny vody v místech, kde se pohybuje. Ve vodě se cítí nejbezpečněji. Po vodě se mu i lépe přepravují větve a kmeny dřevin. Díky bobřím hrázím vzniká soustava jezírek, tůní či celý mokřad. Jinde jdou ale jeho stavby proti zájmům člověka. Například v okolí Lanškrouna na Orlickoústecku bobři způsobili zatopení polí a podmáčení železniční trati.

Marcel Faltys Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme