Věda pro děti: Kolik trusu vyprodukuje holub za jeden rok a proč mu škodí lidské vlasy?

Mnoho lidí se holubů štítí a označují je za otravné a špinavé, znečišťují totiž ulice i památky. Jeden holub za rok vyprodukuje zhruba 10 až 12 kilogramů trusu. A jen v Praze jich žije více než 100 tisíc. Přitom jsou to obdivuhodní ptáci. Jejich chytrost se přirovnává k inteligenci tříletého dítěte.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Holub domácí

Holubi se dokážou poznat v zrcadle a jejich chytrost se přirovnává k inteligenci tříletého dítěte | Zdroj: Shutterstock

Navíc mají skvělý orientační smysl. Zvládnou si zapamatovat i cestu dlouhou zhruba 10 tisíc kilometrů. Neví se přesně, jestli se orientují podle hvězd, slunce, magnetických siločar, nebo letí podle čichu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kolik trusu vyprodukuje holub za jeden rok a proč mu škodí lidské vlasy?

Holubi se dokážou poznat v zrcadle a zvládnout také rozpoznávat různé objekty.

Mají také skvělý zrak. Z výšky jednoho kilometru dohlédnou i do vzdálenosti 80 kilometrů a jsou schopni letět i rychlostí až 200 kilometrů v hodině.

A právě pro svou orientaci a dobrý zrak se také využívali jako poštovní služba, a to už od starověku. Poštovní holub má už od holouběte přísný režim. Pořádají se i závody poštovních holubů. To je v dnešní době jejich hlavní využití, dnes jde tedy především o sportovní plemeno a holubí pošta se stala sportem a koníčkem.

Holubi bubláci | Foto: Irena Šarounová | Zdroj: Český rozhlas

Existuje mnoho plemen holubů. Jde vždy o vyšlechtěné populace holuba domácího. Jsou to třeba holub pávík, barevní holubi, užitkoví holubi, slepičáci, holubi bradavičnatí, holub voláč a další.

Holubi byli chováni už v antice. Populace žijící ve městech se tady objevovaly společně s lidskými sídly. Dnes je chov holubů spíše výjimkou a holubi masově osidlují města, kde mají příznivé podmínky k obživě i hnízdění. V Praze jich žije více než 100 tisíc.

3:36

Věda pro děti: Kde se bere prach? Obsahuje mrtvou kůži a dokonce i částice z vesmíru

Číst článek

Bohužel jsou ale holubi ve městě bráni jako škůdci a symbol špíny a přenášení nemocí. Je pravda, že pouze jeden holub za rok vyprodukuje zhruba 10 až 12 kilogramů trusu. Tím se ničí fasády domů, sochy a zároveň jsou ve výkalech mikroby, plísně, paraziti i alergeny.

To, že je holub přenašečem chorob, je ale spíš mýtus. Většina holubích chorob na člověka přenosná není. Navíc nemocný holub ve městě moc dlouho nepřežije. To ale neznamená, že jejich paraziti a alergeny nemohou člověku způsobit nějakou alergii.

Co je ale opravdu problém, to je holubí trus. Navíc holub si také doplňuje vápník vyzobáváním omítek.

Špinaví jsou ovšem holubi hlavně kvůli znečištění v našich městech. Jestli přenáší špínu, tak je to jen ta špína, která ve městě už stejně je.

Poslední dobou si navíc ornitologové začali všímat, že holubi ztrácejí drápy a špatně chodí. Mohou za to lidské vlasy, do kterých se ptáci ve městech zamotávají, a přicházejí tak o části končetin.

Eva Sinkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme