Věda pro děti: Proč listy stromů na podzim mění barvu?

Zelenou barvu na listech stromů způsobuje barvivo chlorofyl. Zachycuje sluneční energii a díky fotosyntéze vytváří látky důležité pro stavbu rostliny. Když však přijde podzim a slunečního svitu začne být méně, fotosyntéza se utlumí. Právě tehdy nastupují žluté a červené odstíny listů. Jak to funguje?

VĚDA PRO DĚTI Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podzim barví listí

Přesnější je říci, že se listy odzeleňují a ne že se zbarvují (ilustrační foto) | Zdroj: Shutterstock

Když odchází léto, začne se postupně ochlazovat. Sníží se samozřejmě příděl slunečních paprsků, tím pádem klesá aktivita fotosyntézy a chlorofyl se začíná rozkládat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč listy stromů na podzim mění barvu?

Tím uvolní místo pro žlutá, oranžová a červená barviva, která se v listu také nacházejí. Jsou to žluté karotenoidy a červené antokyany. Tato barviva jsou v listech po celou dobu.

Například karotenoidy také pomáhají při fotosyntéze a chrání rostlinu před účinky příliš silného slunečního záření. Antokyany zase poskytují listu určitou ochranu před chladem.

Na podzim se jen dostávají do popředí. Jsou totiž odolnější než chlorofyl, který ale zase v listech dominuje a větší část roku ostatní barviva překrývá.

2:39

Věda pro děti: Jak vznikají červánky a jaké počasí předpovídají, když se objeví ráno?

Číst článek

Přesnější je tedy říci, že se listy odzeleňují a ne že se zbarvují.

Výsledná barva každého listu tedy záleží na tom, jaké barvivo v něm nakonec převládne.

To, jak sytě budou listy zbarvené, ovlivňuje počasí. Pokud je na podzim hodně slunečno a nemrzne, tak záleží na tom, jaké barvivo v něm nakonec převládne. Mrazíky totiž narušují produkci antokyanů, které mají na svědomí červené odstíny.

Ani deštivé počasí zářivým barvám moc neprospívá.

Rostlinné hormony

Zbarvování i opadávání listů se stejně jako období rašení nebo kvetení nazývá fenofáze, tedy každoroční dobře rozpoznatelná fáze projevu vývinu nadzemních orgánů rostlin, která je závislá na vnějších podmínkách.

Zbarvování i opadávání řídí rostlinné hormony. A jak vlastně stromy poznají, že je čas podzimu?

Na pochody v rostlinném těle má vliv délka dne, intenzita denního světla a teplota. Tyto signály značí, že vegetační období končí, a v těle rostliny se začnou uvolňovat hormony řídící procesy, pomocí kterých se rostliny připravují na zimu.

Eva Sinkovičová, kpe Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme