I přes jejich přínos ubývá alejí kolem silnic. Silničáři staré stromy kácí, mnohdy ale nové nevysadí

Z okolí okresních a krajských silnic loni zmizelo víc než sedm tisíc stromů. Vyplývá to z nového přehledu ekologické organizace Arnika. Stromy přitom ochraňují krajinu i cesty před prachem, horkem nebo silnými poryvy větru. Silničáři sice minulý rok vysázeli téměř za každý pokácený strom jeden nový, třetinu z nich ale na jiných místech než v původních alejích podél silnic.

Turnov Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokácený strom v aleji v v Zašové na Vsetínsku

Pokácený strom v aleji v v Zašové na Vsetínsku | Foto: Michal Berg | Zdroj: Strana zelených

Marek Máslo pracuje u silnice nedaleko Turnova. Se svými kolegy dokončuje okolo nově vysázených stromů ohrádky z dřevěných kůlů a latí. Na okolních polích už leží sníh, jsou to tak nejspíš jedny z posledních stromů, které podél silnic v Libereckém kraji letos přibyly.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž o kácení a výsadbě nových stromů podél silnic

Na kůly nastřeluje takzvané šprycle nebo půlky. „Měli jsme projekt s barevnými hvězdičkami. Každá barva byla jiný strom. Červený byly třeba jabloně. Museli jsme rozměřit, kde jsou jabloně, kde jsou hrušky, kde jsou javory. Rozmístit stromy, vykopat díry,“ popisuje Máslo. V aleji začali pracovat teprve minulý týden, a to kvůli kácení.

O kousek dál dělníci drtí větve pokácených stromů na štěpku, kterou pak vysypou kolem nově zasazených dřevin. Kmeny topolů, které tady stály šedesát let, leží na hromadě u silnice, říká projektová manažerka péče o zeleň Miluše Portlová z Agentury regionálního rozvoje.

„Ty mapy, to je hniloba postupující,“ ukazuje na pokácených stromech Portlová. „Ze stromů padaly velké větve a bylo to tady nebezpečné. Topoly jsou krátkověká dřevina, proto jsme určili, že půjdou k vykácení a nahradí se novou kvalitní výsadbou.“

Liberecko vede

Nově jsou podél silnice místo topolů vysázeny javory a jasany. „Mladý strom je celkově bezpečnější, nezasahuje do komunikace, nepadají z něj větve. Tyto stromy mají i lepší, pevnější dřevo. Tak volíme druhy, které k silnicím lépe pasují a klimaticky sem ladí,“ vysvětluje Portlová.

Na Vsetínsku někdo podřezal desítky stromů v aleji, za jejíž záchranu podepisovali lidé petici

Číst článek

Silničářům v Libereckém kraji se podle statistik Arniky daří vracet do krajiny dlouhodobě víc stromů, než vykácí. Naopak nejhůř jsou na tom Královehradecký, Karlovarský a Plzeňský kraj. Podle odbornice na ochranu stromů a krajiny z Arniky Marcely Klemensové ale není obnova alejí na některých místech kvůli bezpečnosti možná.

„Častým problémem jsou také chybějící vhodné pozemky anebo s výsadbou stromů v bezpečné vzdálenosti od silnice nemusí souhlasit soukromník, vlastník pozemku. Významnou překážkou pro zachování stromů podél silnic jsou také finance,“ popisuje Klemensová.

Třeba v Libereckém kraji by se neobešli bez evropských a národních dotací.

Obnovu lesů po kůrovci brzdí zvěř, která poškozuje sazenice. Nejvíce ohroženy jsou listnáče

Číst článek

„Zkusili jsme někdy v roce 2012 z operačního programu životního prostředí první dva projekty na Frýdlantsku. A to se osvědčilo. Teď si koncepčně určíme nějakou oblast, kde v jejím okolí je spousta krásných alejí, které potřebují revitalizovat,“ říká Blanka Šimůnková, vedoucí oddělení dotací Krajské správy silnic Libereckého kraje.

Celá příprava může trvat i čtyři roky. Vracet vykácené stromy do krajiny se podle Marcely Klemencová z Arniky daří lépe v krajích, ve kterých vytvořili pozici správce silniční zeleně nebo dendrologa.

„Známe také případy, kdy kraj odkoupil soukromé pozemky. Nově se objevují, zejména v moravských krajích, hlasy politiků, že je třeba silniční zeleň zachovat a správně udržovat. A takovým prvním krokem k tomu mají být databáze stromů podél krajských silnic,“ doplňuje Klemencová

Do konce roku by takový přehled měl mít například Jihomoravský kraj.

Jana Karasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme