Letos v dubnu nařídil soud městu Přerov odstranit ovocnou alej. Město ji však nezlikvidovalo celou a pár stromů zde zanechalo. Kvůli tomu se teď Přerov ocitl v exekuci.
Stromořadí naváže na původní ovocnou alej z poválečné doby 20. století. Vyhlazení Ležáků přežily jen sestry Marie a Jarmila Šťulíkovy, které byly poslány do Německa na převýchovu,
„V této době, v tuto chvíli, v těchto okamžicích opět umírají děti. Znovu čelíme válečnému konfliktu. Znovu je plno dětí a jejich rodin, které potřebují záchranu,“ sdělil premiér Fiala.
Silničáři sice minulý rok vysázeli téměř za každý pokácený strom jeden nový, třetinu z nich ale na jiných místech než v původních alejích podél silnic.
Stromořadí lemuje starou Podstráneckou cestu dlouhou asi 400 metrů. Podle starosty obce Tonara (nestraník) bylo smyslem akce připomenout významnou osobnost i vytvořit nový krajinný prvek.
Téměř třicet vzrostlých stromů v Zašové na Vsetínsku ve čtvrtek poškodil neznámý pachatel motorovou pilou. Kvůli kacení těchto stromů se ale v obci už několik měsíců vedou spory.
Do Moravského krasu jezdí turisté obdivovat Macochu a Punkevní jeskyně, přitom ale vynechají jen necelé dva kilometry vzdálenou a výjimečnou Novodvorskou lipovou alej.
Pařížská starostka Anne Hidalgová řekla, že vláda by měla ihned povolit otevření parků a městských zahrad. Ne proto, aby tam lidé piknikovali, nebo se shlukovali, ale aby se tam mohli procházet.
Radnice bývalých lázní Kyselka na Karlovarsku plánuje v průběhu roku pokácet 80 let starou lipovou alej v centru města. Stromy jsou nemocné a nebezpečné pro město. Nahradit je má nová výsadba.
Stromořadí v Belgické ulici na Vinohradech, které drží titul Alej roku 2014, se zatím kácet nebude. Proti jeho zániku jsou občané i radnice Prahy 2. Rekonstrukci ulice, kvůli které měla být alej pokácena, plánuje už více než rok Technická správa komunikací.
Kolem stovky řidičů ročně zemře při dopravní nehodě nárazem do stromu. Ve srovnání s nárazy do domů, mostů nebo třeba sloupu nebo dopravní značky bourají do stromu v 6 případech z 10. Stromořadí, která představují pro řidiče riziko, v současné době nejvíce lemují silnice II. a III. třídy. Ekologové k tomu ale dodávají, že aleje jsou důležité pro životní prostředí a že se stále víc stromů kácí, než sází.
V aleji na Svatý Kopeček u Olomouce nefunguje žádné bezpečnostní opatření. Řidiči doporučené snížení rychlosti nebo výstražné šipky ignorují a často bourají. Podle policistů za nehody v tomto úseku může ve většině případů vysoká rychlost.
O obnovu a záchranu třešňové aleje podél silnice z Nového Malína na Krásné se postarají nadšenci z místního občanského sdružení Malínské aleje. Ve spolupráci se Správou Chráněné krajinné oblasti Jeseníky a malínskými školáky tam vysadí desítky mladých třešní, které vyplní proluky v aleji.
Silničáři v Pardubickém kraji postupně obnovují zeleň u silnic. V uplynulých měsících vysázeli 2500 stromů a dalších 6000 keřů za zhruba 22 milionů korun. Stromořadí vznikají u silnic nižších tříd i díky státním a evropským dotacím. Silničáři ale mají povinnost udržovat nové aleje minimálně 10 let, aby nemuseli evropské peníze vrátit.
V Hulíně na Kroměřížsku někdo zničil téměř celou novou alej ovocných stromů. Vandalismus takového rozsahu ve městě nepamatují. Alej vysadili obyvatelé Hulína loni v rámci celoměstské akce.
V Litomyšli už brzy zmizí mohutné kaštany pod zámeckou zahradou, které tvoří takzvanou alej Filozofů. Jiráskovu ulici ale budou stromy opět lemovat. Město totiž vysadí nové stromořadí, tentokrát ale z jírovců červenokvětých.
Polička usiluje o získání titulu Alej roku 2013 pro svoje stromořadí Na Valech. Vede podél břehu Sínského rybníka a zároveň lemuje městský hradební okruh.
Staletá alej podél cesty v Dolních Tošanovicích na Frýdecko-Místecku je teď více vidět. Kmeny stromů totiž ekologové a dobrovolníci o víkendu natřeli bílou barvou. Chtějí tak historické stromořadí zachránit. Před časem se v úseku totiž stalo několik dopravních nehod. A stromy by mohly jít k zemi právě kvůli bezpečnosti.
Mezi obcí Suchá u Litomyšle a Němčicemi se objeví nová alej. Litomyšlská radnice s pomocí Fondu životního prostředí tam chce vysázet třešňovku, a to v délce přes jeden kilometr.
Město Písek postupně revitalizuje staré aleje. Díky tomuto projektu s názvem Obnova zelených bran Píseckých hor se v průběhu čtyř let omladilo už šest stromořadí.
Některé stromy v památné aleji k Neratovu u Lázní Bohdaneč podle silničářů ohrožují bezpečnost provozu. Městský úřad Lázně Bohdaneč má teď na stole žádost o vykácení nemocných stromů. Je jich asi třetina. Ekologičtí aktivisté jsou proti.
Stoletá lipová alej na Masarykově třídě v Liberci bude mizet podle původního plánu. Stromy se budou kácet ve třech etapách od příštího roku do roku 2016.
Alej mezi Ždírcem a Krucemburkem pokáceli silničáři nezákonně. Vyplývá to ze závěru šetření inspekce životního prostředí, která stanovila výši pokuty s horní hranicí dva miliony korun. Starostové Krucemburku a Ždírce chtějí provést náhradní výsadbu. Narážejí ale na soukromá vlastnictví pozemků.
Ze Zahradního města v Liberci postupně zmizí stoleté lípy. Město dnes začalo s jejich kácením, k němuž se rozhodlo kvůli stáří stromů, kterých je v aleji na dvě stovky a jsou více než sto let staré.
Olomoučané se mohou ode dneška sžívat s téměř historickými změnami v oblíbených Smetanových sadech. Pohled na jeho nejdůležitější část se výrazně změnil. Především tu ale chybí 146 stromů.
Stromy podél silnic už se smějí kácet jen na základě povolení inspekce životního prostředí nebo místních samospráv. Vyplývá to z novely zákona, která platí od 1. prosince a která ruší předchozí praxi, kdy stačilo kácení pouze nahlásit.