Stát v březnu uvolnil krajům prostřednictvím Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) dvě miliardy korun. Částka je proti loňským čtyřem miliardám korun poloviční a podle krajů nedostatečná.
Kontroly na silnicích jsou o letních prázdninách častější. „Reagujeme na to, co se na silnicích o prázdninách děje. Provoz na silnicích je daleko větší,“ vysvětluje Aleš Brendl.
Stavební pozemky v obci Staré Heřminovy se prodávaly extrémně levně. V systému Kdo dřív přijde, toho pozemek bude, je získali příbuzní tehdejších zastupitelů. Vedení obce si za postupem ale stojí.
Hlavními příčinami nehod jsou nevěnování se řízení a nesprávné otáčení a couvání. U nejtragičtějších nehod je to nepřiměřená rychlost nebo přejetí do protisměru.
Bouřky jsou izolovanější, ale riziko silných nárazů větru a menších krup stále existuje. Bouřky zasáhly Česko už v neděli. Další předpovídají meteorologové na čtvrtek.
„Náš materiál je unikátní určitě tím, že využívá laminátový odpad. Je ale možné používat i turbíny větrných elektráren nebo odpady z leteckého průmyslu,“ uvádí Martina Drdlová.
Politici také v první části debaty diskutovali o tom, jak vzít peníze na opravy silnic druhé a třetí třídy. Ty by podle Čechů měly být hlavní dopravní prioritou, předběhly rozšiřování dálnic.
Podle exkluzivního průzkumu k projektu Česko 2025 chtějí Češi hlavně levnější hromadnou dopravu a opravy okresních silnic. Konec zákazu spalovacích motorů si přejí spíše starší lidé.
Policisté počítají s hustším provozem na silnicích během velikonočních svátků. „Nejčastějším problémem řidičů je, že se nevěnují řízení,“ uvedl pro Radiožurnál dopravní policista Jan Straka.
Strach o svůj dům má Karel Matějka. „Já jsem jeden z prvních na řadě. I když se město a kraj zaklínají tunelem, tak ten by se musel kopat z povrchu a minimálně pět rodinných domů by padlo," myslí si.
Systém propojuje vozidla mezi sebou a zároveň propojuje vozidla s pevnými zařízeními u dálnice. Přijímá od nich informace o situaci v provozu - kromě varování o překážce taky o nebezpečí náledí.
Ochránci přírody z Vlašimi staví letos s pomocí dobrovolníků zábrany pro žáby v jedenácti lokalitách. „Loni jich bylo přesně 9157, skoro o tisíc víc než předloni,“ popisuje jeden z nich.
Princip fungování mikrovlnného cestáře spočívá v ohřevu okrajů výtluku na teplotu 145 stupňů Celsia. Jakmile jsou okraje výtluku dostatečně rozehřáté, začne se do nich vkládat teplá asfaltová směs.
S převodem kanalizace na soukromou společnost souhlasilo v referendu 110 hlasujících, proti jich bylo 71. Rozkol mezi obyvateli způsobil zejména plán na výstavbu budovy pro druhý stupeň školy.
„Nedělat žádné trhavé pohyby s volantem, přizpůsobit to konkrétní situaci. Někdy je vhodné naplno začít brzdit. V některých situacích bude stačit třeba jenom ubrat plyn,“ popisuje Martin Aujezdský.
V nejvíc obětí si vyžádaly nehody ve Středočeském kraji, jenž protíná sedm dálnic, následuje Jihočeský kraj se šesti zemřelými. Bez úmrtí se lednové nehody obešly v Jihomoravském a Karlovarském kraji.
„Armáda byla zvyklá na to, že město Libavá bylo součástí vojenského prostoru. V roce 2016 se tato situace změnila a armáda by si měla uvědomit, že používá obecní komunikace,“ říká starostka města.
Husté sněžení zasáhlo Olomoucký kraj kolem poledne a v horských oblastech v následujících hodinách napadlo až několik centimetrů sněhu. Silnice ve vyšších polohách pokrývá vrstva rozbředlého sněhu.
23:59
Praha||Tomáš Pancíř, jkh|Ekonomika|Dvacet minut Radiožurnálu
Barbora Koritenská se poprvé zabývala Kralovou vilou v Prachaticích ve své diplomové práci. Dnes je spoluzakladatelkou projektu Živá vila, který se snaží o její záchranu. Hrozí jí totiž demolice.
Vleky a lanovky se poprvé v sezoně rozjedou v Peci pod Sněžkou, v Malé Úpě a v Říčkách v Orlických horách. Po podzimní odstávce se do denního provozu zimní sezony rozjede lanovka na Sněžku.