O patnáct stupňů teplejší silvestr. Co je normální počasí, a co už extrém?

Česko každoročně zažívá kolem 80 dní, kdy se teploty vyšplhají o pět a víc stupňů nad dlouhodobý průměr. Před půlstoletím to bylo 40 dní, v nadcházejícím desetiletí to podle modelů má být 100 až 140 dní za rok.

Data Česko Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na loňského silvestra naměřili meteorologové v pražském Klementinu teplotu 17,7 stupně Celsia. Je to o víc než patnáct stupňů vyšší teplota, než činí průměr z let 1961 až 1980.

Loňský silvestr ilustruje trend, který doprovází změnu klimatu: roste počet anomálně teplých dní i variabilita počasí. Autoři projektu Fakta o klimatu to ukazují na změnách oproti dvacetiletce 1961 až 1980, kterou označují za referenční období.

V něm se 70 až 78 procent dní vešlo do intervalu -5 až +5 teplotních stupňů kolem průměru. Teplejších bylo 40 dní, studenějších také.

O dvacet let později se počet výjimečně teplých dní zvedl na 60, v období 2001 až 2020 už na 80 dní. V současnosti, tedy v letech 2021 až 2040, to podle statistického modelu má být 100 až 140 dní ročně.

Podobně se zvyšuje také počet extrémně teplých dní, tedy těch s teplotou o deset a více stupňů nad historickým průměrem. 

Oproti tomu studenějších dní ubývá, ale pomaleji.

V jednom grafu pak obě strany rovnice teplé i studené dny vypadají takto: střed grafu se za šedesát let posunul o 1,3 stupně Celsia, což odpovídá průměrnému oteplení Česka o dva stupně Celsia.

Souvislosti i metodiku výpočtů najdete v článku projektu Fakta o klimatu.

Jan Boček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme