Skotská palírna whisky plánuje vyrábět z odpadu palivo pro auta

Místo benzinu whisky? Kacířský plán, jak nahradit tradiční pohon automobilových motorů, se zrodil ve Skotsku. Tamní výrobna slavné skotské chce opravdu vyrábět v lihovaru i pohonné látky pro auta. Naštěstí ale nikoliv z whisky samotné, ale z vedlejších produktů, které při její výrobě vznikají.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Whisky

Whisky | Foto: Fotobanka stock.xchng

Více než 90 procent surovin, které se používají k výrobě sladové whisky, zase opouští brány lihovarů jako odpad. Jde o mláto a zbytky zkvašené mladiny.

Lihovar ve skotském Perthshire utratil za likvidaci těchto vedlejších produktů čtvrt milionu liber. Odpad z lihovaru v lepším případě zkrmil dobytek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Skotská palírna whisky plánuje z odpadu vyrábět palivo pro auta. Podrobnosti přidává redaktor Radiožurnálu Jaromír Marek

Firma Tullibardine se rozhodla, že odpad přemění na biopalivo, a spojila se proto s univerzitou v Edinburghu.

Vědci přišli na originální způsob, jak odpadu vyrobit náhražku klasických pohonných hmot - butanol. Použijí k tomu speciální bakterie.

„Odpad, který odchází z lihovaru je, je plný cukru. Kouzlo našeho řešení spočívá v tom, že bakterie jej rozloží a vznikne butanol,“ vysvětluje profesor Martin Tangney z Univerzity v Edinburghu.

Butanol je alkohol, který může nahradit tradiční benzin. Jako palivo je dokonce výkonnější. Palírna plánuje, že by se nová pohonná hmota mohla objevit i u čerpacích stanic jako ekologická a ekonomicky výhodné alternativa benzinu.

Ve Skotsku se každý rok vyrobí 1600 milionů litrů whisky a jako vedlejší produkt zůstane 187 tun mláta. Teď by je měli Skotové projezdit ve svých autech.

Jaromír Marek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme