EU chce investovat 200 miliard eur do umělé inteligence. Šéfka Komise odmítá, že Unie zaostává
Evropská unie hodlá iniciovat investice do rozvoje umělé inteligence v hodnotě 200 miliard eur, v přepočtu zhruba pět bilionů korun. V projevu na summitu o umělé inteligenci v Paříži to v úterý řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Umělá inteligence podle ní může přispět mimo jiné ke zvýšení konkurenceschopnosti.
Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že soukromí investoři se už zavázali vynaložit na rozvoj umělé inteligence (AI) v Evropě 150 miliard eur.
„Dnes mohu oznámit, že v rámci naší iniciativy InvestAI můžeme přidat dalších 50 miliard eur,“ řekla. „Bude to největší světové partnerství veřejného a soukromé sektoru pro rozvoj důvěryhodné AI,“ dodala von der Leyenová.
Vytvoří Evropa velké jazykové modely? ‚Čím bude technologicky soběstačnější, tím lépe,‘ míní Koubský
Číst článek
Zároveň odmítla, že by Evropa ve vývoji umělé inteligence zaostávala za Spojenými státy a Čínou.
A zdůraznila, že Evropa má jedny z nejvýkonnějších superpočítačů využívané vědci i startupy a že do center umělé inteligence investuje miliardy eur.
„Až příliš často slyším, že Evropa přichází pozdě, zatímco USA a Čína už mají náskok. S tím já nesouhlasím. Protože závod v oblasti AI zdaleka neskončil. Pravdou je, že jsme teprve na začátku. Hranice se stále posunuje. A globální prvenství je stále dosažitelné,“ uvedla.
Von der Leyenová zároveň podpořila unijní regulatorní legislativu, jejíž cílem je podle ní chránit evropské obyvatele a firmy. Zavázala se ale k zjednodušení pravidel.
Americký viceprezident J. D. Vance se postavil proti přísné regulaci. Podle něj například unijní pravidla o ochraně osobních údajů GDPR představují velké komplikace a výdaje hlavně pro menší firmy.
Bez USA a Británie
Zhruba šest desítek zemí včetně Česka podepsalo na summitu v Paříži deklaraci o umělé inteligenci, podle které má být tato technologie otevřená, etická, bezpečná a důvěryhodná.
Mezi signatáři však chybějí Spojené státy a Velká Británie, informovala v úterý agentura AFP. Deklaraci podepsalo celkem 61 zemí, včetně Německa, Francie, Indie nebo Číny.
Pařížský protest
V Paříži během dne protestovali proti masivnímu zavádění umělé inteligence lidé, jejichž práce jsou touto technologií nejvíce ohroženy. Na akci se tak sešli překladatelé, scenáristé, dabéři nebo novináři.
Jejich cílem bylo ukázat, jaké dopady má umělá inteligence na jejich zaměstnání a debatovat o možnostech, jak tyto dopady zmírnit, napsal francouzský deník Le Monde. Jeden ze závěrů tohoto protestního shromáždění bylo konstatování, že umělá inteligence už zasáhla všechny obory, od školství po veřejnou správu.
Problém podle kritiků je v tom, že začlenění AI do každodenní práce se uskutečňuje často nuceně, bez souhlasu příslušných odborníků. To má za následek zhoršení jejich pracovních podmínek a zpochybnění jejich znalostí a zkušeností.