Od tváře svaté Ludmily po plastickou chirurgii. Z poznatků jihočeských vědců těží lékaři ve světě

Nová verze softwaru dokáže pomoct vážně nemocným nebo zraněným pacientům při plastických operacích. Na zlepšení brazilského počítačového programu se podíleli čeští vědci, kteří s jeho pomocí zkoumali kosterní pozůstatky českých světců. V současnosti program využívají lékaři ve dvaceti zemích světa.

České Budějovice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Případ obličejové protézy z fotogrammetrie

České Budějovice | Zdroj: Geo-cz

Program využívá fotogrammetrii, což je univerzální a zcela neinvazivní metoda pro rekonstrukci tvarů, měření rozměrů a určování polohy předmětů, které jsou zobrazeny na fotografiích. Je tedy možné nafotit ze všech úhlů například část lebky a následně vytvořit ve specializovaném softwaru virtuální 3D model.

Přehrát

00:00 / 00:00

Díky softwaru je možné vytvořit virtuálního dárce v 3D designu a využít ho při plastických operacích. Podrobnosti zjistila Jitka Cibulová Vokatá

Čeští vědci před dvěma lety zveřejnili výsledky výzkumu, při kterém s využitím tohoto programu zrekonstruovali pravděpodobnou podobu svaté Ludmily a dalších světců. Někteří archeologové ale jejich závěry zpochybnili, proto vědecký tým pokračoval ve výzkumu, aby ho podložil novými důkazy.

V posledních dvaceti měsících vědci opakovaně analyzovali metodiku rekonstrukce obličeje svaté Ludmily a také prostudovali stovky archivovaných CT skenů z nemocnic. Nově pak definovali některé vzájemné vztahy mezi kostí a měkkými tkáněmi na obličeji člověka.

Vědci si pak svoje poznatky nejenom ověřili, ale ještě přišli s novými. Možnosti jejich využití v plastické chirurgii publikovali v renomovaných světových vědeckých časopisech.

Takhle nějak mohla vypadat první česká světice, svatá Ludmila. Přesně 1100 let po její smrti vědci zrekonstruovali její rysy | Foto: Marie Veselá | Zdroj: Český rozhlas

Při novém zkoumání a dokumentaci kosterních ostatků svaté Ludmily a Zdislavy vědci zdokonalili metody přesné fotogrammetrie a videogrammetrie. Díky novější verzi softwaru je teď možné vytvořit virtuálního dárce v 3D designu a vyrobit podle něj téměř dokonalý implantát.

Skenování povrchu a chirurgického plánování umožňuje studovat každého pacienta a jeho anatomii mnohem úplnějším způsobem. Lékaři tak mají k dispozici například vady na kůži, drobné nuance.

Program se dá využít i při pátrání po pohřešovaných osobách, jejichž pozůstatky kriminalisté objevili.

Vědecký tým nyní pracuje na dalších projektech. V příštím roce představí například podobu olomouckých Přemyslovců, takzvaného bojovníka z Pražského hradu a svatého Vojtěcha.

Jitka Cibulová Vokatá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme