Mezery v programech i podvodné maily. Británie a USA varovaly před kyberútoky spojenými s covid-19

Americká a britská agentura pro kybernetickou bezpečnost ve středu upozornily na množící se hackerské útoky, jejichž pachatelé se snaží využít důsledků pandemie nemoci covid-19. Ve společném doporučení varovaly před snahou kyberzločinců zneužít slabin v systémech podporujících práci z domova i před podvodnými e-maily, které jsou vydávány za materiály Světové zdravotnické organizace. Úřady ale neregistrují nárůst celkového objemu nekalých aktivit.

Washington/Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hacker. Ilustrační foto

Americká a britská agentura pro kybernetickou bezpečnost ve středu upozornily na množící se hackerské útoky, jejichž pachatelé se snaží využít důsledků pandemie nemoci covid-19 (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Na bezpečnostní rizika spojená s prací z domovů poukazovali odborníci i vládní činitelé už minulý měsíc. Uváděli, že změna pracovního režimu může přinést více mezer v zabezpečení systémů, zatímco zločinci se budou snažit ke krádeži hesel a šíření škodlivého softwaru využívat obavy lidí ze zdravotní hrozby.

Hackeři napadli informační systém Povodí Vltavy. Přehrady a dodávky vody ohroženy nebyly

Číst článek

Technologickým společnostem podle agentury Reuters v březnu prudce přibylo žádostí o pomoc kvůli zajištění rozptýlených pracovišť.

Nyní přišly s novým varováním americká agentura CISA spadající pod ministerstvo vnitřní bezpečnosti a britské Národní středisko kybernetické bezpečnosti (NCSC), které je součástí rozvědky GCHQ.

„Hráči s nekalými úmysly využívají tuto nelehkou dobu ve snaze zneužít zástupce veřejnosti a firmy,“ uvedl Bryan Ware z amerického úřadu pro kyberbezpečnost a infrastrukturu. Nové prohlášení nenasvědčuje celkovému zesílení kriminality v digitální sféře, upozorňuje však na rostoucí objem útoků, které pracují s tématy spojenými se současnou zdravotnickou krizí.

Uživatelé internetu by se prý měli mít na pozoru před „e-maily obsahujícími škodlivý software, které vypadají, jako by přišly od generálního ředitele Světové zdravotnické organizace (WHO), jakož i dalšími, které se tváří jako nabídka teploměrů a obličejových masek“.

Pandemie koronaviru je i kyberbezpečnostní hrozba, varuje Interpol před útoky hackerů na nemocnice

Číst článek

Dalším scénářem jsou falešná sdělení od firmy Microsoft a jiných společností, jejichž nástroje jsou často využívány při práci z domova. V těchto systémech dále zločinci „pátrají po zranitelných místech“.

K problému se tento týden vyjádřila i společnost Microsoft. Podle jejího řídícího pracovníka Roba Leffertse hackerům v poslední době stoupla úspěšnost útoků, což je prý důsledek toho, že se nemluví o ničem jiném než o nemoci covid-19. „Ten nápor se nedá zvládat a útočníci to ví. Ví, že mnozí klikají bez rozmyslu, protože míra stresu je vysoká. Tohohle využívají,“ cituje Leffertse Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme