Místo nažehlování přímo vetkané vlákno. V Liberci vyvinuli nový postup, jak vytvářet reflexní prvky

Textilní fakulta liberecké Technické univerzity pokročila v technologii umístění reflexních prvků na oblečení. Ty se dosud na oděv většinou tisknou nebo nažehlují a jejich životnost je tak omezená, můžou totiž zmizet například po opakovaném praní. Nový postup umožní vetkat reflexní nebo luminescenční prvky přesně tam, kde jsou na oděvu potřeba.

Liberec Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Vetkáváme reflexní nit už přímo do struktury textilie. To znamená, že se nemění komfortní vlastnosti struktury, tloušťka je definovaná ve všech plochách té vesty stejně. Kdežto u nažehlování bylo nutné vytvořit strukturu základní a pak na ni nit našít nebo nalepit,“ popisuje pro Český rozhlas Liberec Brigita Kolčavová Sirková, vedoucí Katedry technologií a struktur na Fakultě textilní Technické univerzity v Liberci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž z tkalcovny Textilní fakulty liberecké univerzity - tkaní reflexních prvků na oblečení

Znamená to, že do tkaniny mohou v továrně vetkat jakýkoliv vzor. „Každá nit pracuje individuálně. My ji do struktury textilie vkládáme na místa, která přesně potřebujeme. Tam, kde splňuje nějaký účel,“ vysvětluje Kolčavová Sirková.

Na využití retroreflexních nití a jejich vetkávání do tkaniny spolu s luminiscenčními prvky pracovali odborníci z Textilní fakulty Technické univerzity v Liberci skoro pět let.

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme