Nové pěstování vlasů by pomohlo plešatým i nemocným. Vědci používají také 3D tiskárnu

Vědci z americké kolumbijské univerzity vyvinuli metodu, která pomůže vypěstovat nové vlasy. Podmínky pokožky lidské hlavy v ní mají napodobit formy vytvořené ve 3D tiskárnách. Nová technologie by mohla pomoci plešatým nebo nemocným lidem, třeba těm s popáleninami na hlavě, kteří přišli o vlasy.

Video New York Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Snažili jsme se vytvořit trojrozměrné mikroprostředí, ve kterém běžně vlasový folikul vyrůstá. K tomu jsme použili trojrozměrně vytištěné formy, které napodobují vzor lidských vlasových folikul,“ popisuje profesorka dermatologie z kolumbijské univerzity Angela Christianová, jak trojrozměrné umělé formy napodobují kožní váčky, ve kterých rostou lidské vlasy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nové pěstování vlasů by pomohlo plešatým i nemocným. Vědci používají také 3D tiskárnu. Podrobnosti zjišťoval Zdeněk Novák

Tyto umělé váčky jsou široké asi půl milimetru a vybíhají z kruhových umělých misek.

„Vezmeme tyto trojrozměrně vytištěné formy a do nich vložíme kožní konstrukci. Pak vše zpevníme kolagenovým gelem, tím se vytvoří jakási mikrostudnička, která připraví podmínky pro růst vlasového folikulu,“ doplňuje profesorku její kolega Hasan Erbil Abaci.

Do takovéhoto umělého váčku následně vědci vloží zárodky vlasů a přidají koktejl látek, které podpoří jejich růst. Tomu napomáhají například takzvané JAK inhibitory, které podle předchozích výzkumů sice zpomalují růst vlasů, slouží ale k obnově jejich základní struktury.

„Trojrozměrná struktura nám pak umožní vystavět vlasový folikul, kterému říkáme protofolikul. Po několika týdnech, zhruba za dvacet dní pak můžeme sledovat počátky tvorby jednotlivých folikul,“ dodává Christianová.

Vědci poprvé ‚vytiskli‘ 3D srdce. Slibují si od něj pokrok v léčbě kardiovaskulárních nemocí

Číst článek

Profesorka věří, že metoda najde především v medicínské praxi: „Mělo by to pomoci při léčbě vážných poškození kůže nebo popálenin, při kterých se vlasové folikuly zničí a nedokážou se obnovit.“

Nebrání se ale ani komerčnějšímu využití: „Samozřejmě i obnova vlasů. Dnes se vlasy transplantují ze zadní části hlavy jinam, aniž by počet vlasů reálně stoupl. Tato metoda by celkový počet vlasů na hlavě mohla reálně zvýšit. Fakticky bychom je pěstovaly v jakési vlasové farmě a pak je transplantovali na hlavu pacienta“

Doktorka Christianová tak věří, že by mohla pomoci i lidem, které nedostatek vlasů trápí nejen ze zdravotních důvodů.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme