SARS, MERS, ebola, nipah a nyní i nový koronavirus. Z netopýrů se na lidi rozšířily některé vážné nemoci
Koronavirus, který způsobuje onemocnění COVID-19, může pocházet od netopýrů. Naznačují to genetické testy. Podle nich je virus, který nyní ohrožuje lidi, nejméně z 96 procent podobný tomu netopýřímu. Na lidi se ale z netopýrů přenesly také další nemoci.
Jednou z nemocí, která se přenesla na člověka z netopýrů, je třeba SARS, který mezi lety 2002 a 2003 ohrožoval především Asii. Ten se ale na člověka nepřenesl přímo, ale zprostředkovaně a to přes cibetky. To jsou malé noční šelmy podobné kočkám, které jsou v Číně považované za delikatesu, a nakazily se právě od netopýrů.
‚Biologická zbraň z tajné laboratoře.‘ Šíření koronaviru se stává živnou půdou pro konspirace
Číst článek
Podobně se na člověka přenesla i nemoc MERS. Ta využila jako prostředníka velbloudy. Od netopýrů nepřímo pochází i další asijská nemoc nipah nebo třeba ebola.
Netopýrů existuje asi 1200 druhů. Na rozdíl od jiných savců netopýři žijí ve velkých koloniích, kde spolu zároveň přebývají odlišné druhy netopýrů. V takových koloniích se viry nejen velmi dobře šíří, ale protože tam žijí různé druhy, je tam víc příležitostí pro viry se přizpůsobovat, mutovat.
Viry se dostávají do buněk přes specifické molekuly, které se druh od druhu liší. Zjednodušeně řečeno, virus má klíč a hledá k němu funkční zámek. Jak se takhle virus trénuje, může najít univerzální klíč, který pak funguje i na člověka. Aspoň to tvrdí veterinární virolog Espen Rimstad z Norské univerzity přírodních věd v norském deníku Aftenposten.
Nejde ale o jedinou teorii. Podle v únoru publikovaného výzkumu ve vědeckém časopise eLife to může souviset i s imunitním systémem netopýrů. Ten je extrémně efektivní. Aby virus přežil, musí mutovat a často tak posiluje, navíc je i útočnější. Na to další druhy nejsou připravené na rozdíl od netopýrů, kteří naopak často ani nevykazují příznaky onemocnění.