Andrew si dá po návratu z vesmíru svíčkovou a české pivo, říká manželka amerického astronauta
Americký astronaut Andrew Feustel je na své třetí vesmírné misi na oběžné dráze. Na vesmírnou stanici se s ním opět dostaly i věci z Česka. Ke Krtečkovi a Písním kosmickým teď přibyl i obrázek, který nakreslil nacisty popravený židovský chlapec z Prahy. Feustelova manželka Indira, která má české kořeny, nyní pobývá v Praze.
Rozhovor Indiry Feustelové s Radiožurnálem proběhl v jedné z pražských kaváren a odehrával v češtině.
Mluvíte krásně česky. Pořád se učíte češtinu?
Dva roky po sobě jsem dělala šestitýdenní intenzivní kurz. Teď jsem v Česku jen na měsíc. Doufám, že se sem příští rok znovu vrátím.
Andrew si dá po návratu z vesmíru svíčkovou a české pivo, říká manželka amerického astronauta. Rozhovor natáčela Jitka Štichauerová
Pořád pracujete?
Ano, jsem logopedka. Andrew lítá do vesmíru a já pomáhám tady na Zemi.
Svůj let si určitě hodně užívá. Jaké to je, když se poté vrací domů?
Šest týdnů musí dělat hodně lékařských testů – krev, svaly. Všechno musí být (po návratu, pozn. red.) v pořádku.
Máte nějaký zvyk, když se vrátí domů?
Moje teta Mirka z Plzně dělá moc dobrou svíčkovou. A maminka také. Koláče a takové věci. Mám recepty a musím to dělat doma.
A na to se těší?
Ano, a musím mít pro Andrewa české pivo.
Feustel na Mezinárodní vesmírné stanici
Andrew Feustel je s Českem spjatý právě přes svoji manželku Indiru, jejíž matka Alena pochází ze Znojma, otec pak z Indie. Dvaapadesátiletý americký astronaut je od konce března na Mezinárodní vesmírné stanici, kam spolu s dalšími dvěma členy posádky doletěl v kosmické lodi Sojuz MS-08.
Sojuz zakotvil u vesmírné stanice. Astronaut vezl Krtečka i obrázky dětí z terezínského ghetta
Číst článek
Při prvních dvou letech do kosmu měl u sebe básnickou sbírku Jana Nerudy Písně kosmické, českou vlajku a také postavičku Krtečka z dětského animovaného seriálu výtvarníka Zdeňka Milera. Figurka se nyní v menším provedení vrátila do vesmíru znovu.
Kromě Krtečka má s sebou Feustel kopii titulní stránky z časopisu Vedem, který vydávali chlapci v židovském ghettu vytvořeném nacisty za druhé světové války v Terezíně, a také kopii obrázku Měsíční krajina.
Nakreslil ho čtrnáctiletý Petr Ginz, který Vedem založil a v terezínském ghettu dva roky žil, než ho nacisté v září 1944 zavraždili v osvětimském táboře.
Kopii stejné kresby už do vesmíru vynesl izraelský kosmonaut Ilan Ramon v roce 2003. Při sestupu atmosférou v raketoplánu Columbia ale i s ostatními členy posádky zahynul.