Falcon Heavy úspěšně vynesl elektromobil do vesmíru. Jeden ze tří stupňů ale při návratu spadl do Atlantiku

Z floridského Mysu Canaveral ve 21.45 SEČ odstartovala nejsilnější raketa současnosti - Falcon Heavy společnosti SpaceX. Kvůli silnému větru v horních vrstvách atmosféry byl start několikrát odložen. Nosič do vesmíru mimo jiné vynesl rudý elektromobil s umělým řidičem Starmanem ve skafandru, své místo ve voze pak má i kultovní román Stopařův průvodce Galaxií.

Video Mys Canaveral (Aktualizováno: 6:17 7. 2. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Během letu se od rakety oddělily tři první stupně. Dva pomocné bezpečně přistály v areálu Mysu Canaveral.

Zcela nový centrální stupeň, který se oddělil později, měl přistát na plošině v Atlantském oceánu asi 500 kilometrů daleko od Floridy. Podle Muska se ale zřítil rychlostí přes 480 kilometrů za hodinu do oceánu. Na tiskové konferenci to uvedl zakladatel SpaceX Elon Musk, informovala v pátek agentura AP.

Start Falcon Heavy | Foto: Joe Skipper | Zdroj: Reuters

Navzdory této ztrátě vyjádřil zakladatel společnosti SpaceX ze čtvrtečního úspěšného startu rakety Falcon Heavy a bezproblémového přistání dvou zbylých stupňů nadšení. Sledovat simultánní přistávání stupňů na Mysu Canaveral bylo podle jeho slov asi nejvíce vzrušující věcí, jakou kdy viděl.

„Měl jsem před očima obrázek gigantické exploze na startovací ploše," popsal Musk své pocity před nakonec úspěšným startem rakety. „Naštěstí se to ale nestalo," řekl. „Bláznivé věci se stávají skutečností," dodal vizionář.

Tisíce diváků

První start v úterý na místě sledovaly tisíce Američanů i zahraničních zvědavců, kteří si kolem mysu postavili stany, nekteří z nich si přinesli také plážová lehátka.

Vtipný vizionář s temnou stránkou. 'Napoprvé jsem myslel, že je šílený,' říká životopisec Elona Muska

Číst článek

Falcon Heavy vyvolává pozornost nejen jako revoluční projekt, ale i jako vesmírná atrakce díky Muskově rudému elektromobilu, který do vesmíru vynesl. Očekávání odborníků i veřejnosti tak bylo veliké i proto, že raketa neletěla do vesmíru naprázdno, jak je obvyklé. 

„Většinou při zkušebních premiérových startech se do vrchní části pod aerodynamickou hlavici umisťuje jenom balast. Takový náklad, který neuškodí finančně, když by došlo k havárii nosné rakety,“ vysvětlil ještě před startem pro Radiožurnál publicista a odborník na kosmonautiku Pavel Toufar.

Space Oddity od Bowieho

Nebyl by to ale Elon Musk, aby to neudělal po svém. Ve Falconu Heavy byl tak vůbec první model z jeho automobilky Tesla - roadster první generace. Na sedadle řidiče sedí „robokosmonaut“ Starman, který odkazuje na stejnojmennou píseň zesnulého zpěváka Davida Bowieho.

Starmanovi ale při startu hrála jiná Bowieho píseň - Space Oddity. V Tesle navíc ještě zbylo místo pro kultovní román Stopařův průvodce Galaxií od Douglese Adamse a taky pro ručník - nezbytný doplněk každého vesmírného stopaře.

Živý záznam elektromobilu ve vesmíru na svém twitteru zveřejnil Elon Musk:

Roadster se teď má vydat po eliptické heliocentrické dráze na putování kolem Slunce. Podle SpaceX poletí vesmírem rychlostí až 11 kilometrů za sekundu, což je 39 600 kilometrů za hodinu, a dostane se až do vzdálenosti 400 milionů kilometrů od Země.

Opožděný start kvůli větru

Falcon Heavy měl pro uskutečnění mise vyhrazené tříhodinové letové okno, zhruba do 22.00 SEČ. Zážeh 27 motorů nového raketového nosiče byl původně plánován na 13.30 místního času (19.30 SEČ), poté byl posunut na 20.20 SEČ a později na 20.50 SEČ.

SpaceX nakonec zážeh motorů určila na 21.45 SEČ, kdy nosič z floridského mysu opravdu odstartoval. 

Záznam startu rakety Falcon Heavy. Zážeh motorů začíná zhruba v 10. minutě videa:

Start Falconu Heavy je pro SpaceX velkou zatěžkávací zkouškou. To ostatně v průběhu loňského roku nejednou připustil i Elon Musk. Přiznal, že konstrukce Falconu Heavy byla o dost obtížnější, než předpokládali.

Start rakety v přímém přenosu přenášela sama společnost SpaceX, jejíž video můžete vidět výše. Pokud se Falcon Heavy osvědčí, bude nejsilnější raketou současnosti s dvakrát vyšším tahem než aktuální jednička - americká Delta IV Heavy.

Nové možnosti by mohl otevřít pro špionážní družice, ale také pro vědecké mise, a protože je SpaceX soukromá firma, tak dost možná i pro turistiku. Elon Musk plánuje do několika let uskutečnit první turistické oblety Měsíce.

Těžká raketa, kterou v parametrech pro hmotnost nákladu překonává jen legendární americký Saturn V, vznikla rozšířením menší nosné rakety Falcon 9 o dva pomocné vzletové raketové stupně. Falcon 9 je v prvním stupni vybaven devíti motory, Falcon Heavy jich má trojnásobek.

Matěj Štýs, dp, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme