Sonda Osirs-REx úspěšně přistála na planetce Bennu. Její vzorky má dostat k Zemi za tři roky

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír úspěšně přistála na planetce Bennu, která se k Zemi přibližuje každých šest let. Pokusila se už také odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla ve středu agentura AP.

video Houston (Aktualizováno: 6:21 21. 10. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali,“ řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. „Sonda udělala všechno, co měla.“

Obavy vědců se nenaplnily. Vysloužilý satelit a odhozená raketa se na oběžné dráze nesrazily

Číst článek

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Mise začala v září 2016 vypuštěním sondy, která pak po dvouleté cestě dorazila k Bennu v prosinci 2018. Během posledních dvou let sbírala fotografie, monitorovala povrch planetky a připravovala se na splnění hlavního úkolu.

Vědci díky tomu mohli vytipovat nejvhodnější místo k odebrání vzorků. Ten by měl obsahovat 60 gramů až 2 kilogramy materiálu.

Sondu postavila forma Lockheed Martin. Konstruktér Marc Fisher ve videopřenosu americké vesmírné agentury NASA přiznal, že skutečnou výzvou bylo sestrojení odběrového ramene a vyřešení způsobu nabrání vzorků. Sonda totiž na planetku úplně nedosedne.

Evropská sonda objevila na Marsu nová podzemní jezera, pravděpodobně jsou slaná

Číst článek

Při odběru vzorků se sonda dotkne Bennu jen na pět vteřin. „Je to úplně nová technologie. K asteroidu se přiblíží sonda, vysune rameno a to se dotkne povrchu a vypustí plyn, která nažene vzorek do zásobníku,“ uvedl Fisher. Poté se sonda opět vzdálí a uloží vzorek do návratové kapsle. K dispozici jsou zdroje pro tři takovéto manévry.

Na návrat domů by se sonda OSIRIS-REx měla od Bennu vydat přibližně v polovině příštího roku. Přistání na Zemi NASA naplánovala na 24. září 2023, kdy se kapsle oddělí od sondy a začne sestupovat k poušti v americkém státě Utah.

Vědci mají o materiál z Bennu velký zájem, neboť jim umožní zjistit, jaké chemické látky a horniny planetka obsahuje. Podobná vesmírná tělesa totiž v dávné minulosti s sebou při dopadu na Zemi přinesla organický materiál, který je nutný pro vznik života.

pan, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme