„Cílem toho všeho je zjistit, zda je možné ovlivnit nárazem trajektorii asteroidu, který by případně ohrožoval Zemi,“ uvedl Petr Pravec z Astronomického ústavu Akademie věd v Ondřejově.
Katastrofální srážky s planetkami jsou v historii Země vzácné, ale ne vyloučené. Asi 18metrový meteorit v roce 2013 explodoval nad ruským městem Čeljabinsk a zranil přes 1200 lidí.
V průběhu 57 dní, od 29. září do 25. listopadu, bude naše planeta gravitací přitahovat prolétající asteroid, který se potom vrátí na svou normální dráhu kolem Slunce.
Asteroid o průměru asi jeden metr v noci na čtvrtek shořel jako zářící ohnivá koule v zemské atmosféře nad Filipínami. Na sociálních sítích se objevila videa vzácného jevu.
NASA každoročně testuje hypotetické scénáře, kdy asteroidy ohrožují Zemi. Podle vědců je nutné hlavně znát pohyb těles a nebezpečí včas. Zatím ale srážka nehrozí.
Důkazy vlhkosti na dvou asteroidech byly už dříve objeveny při použití jiného teleskopu. Vědci si však nebyli jisti, zda hydrataci způsobila voda nebo jiná molekulární sloučenina.
21. ledna sestoupil do atmosféry nad střední Evropou asi 100 kilogramů těžký a metr velký bolid, tedy velice jasný meteor. Postupně se rozpadl na malé části.
„Evropská kosmická agentura chystá misi k soustavě Didymos a Dimorphos. Až za čtyři roky doletí, budeme místo dopadu podrobně zkoumat,“ vysvětluje Petr Pravec v z Astronomického ústavu.
Nová studie naznačuje, že někteří placentálové žili už v době před 66 miliony lety a krátce před osudným nárazem asteroidu. Konkrétně šlo o primáty, ale i králíky, zajíce a taky psy a kočky.
Kolem Země proletí o víkendu asteroid s označením 2023 DZ2. Od planety bude přitom vzdálený jen zhruba 170 tisíc kilometrů. To je méně než vzdálenost Země od Měsíce.
Asteroid, který dostal název 2023 BU, bude blíže Zemi, než jsou například geostacionární družice. Ty se nacházejí ve výšce přes 35 tisíc kilometrů od Země.
Interaktivní simulátor nabízí hned několik variant. Lze si v něm vybrat nejen materiál asteroidu, velikost, ale také jeho rychlost nebo úhel, pod kterým bude dopadat.
Vědci budou asteroid po nárazu dále sledovat. „Další výsledky mise DART bychom se podle českých astronomů měli dovědět během příštího roku,“ říká objevitel Dimorphosu Petr Pravec.
V pondělním tisku se dočtete o varování úřadu ombudsmana před obchodováním s černými stavbami, české vesmírné technologii a třech scénářích vývoje situace po stopce ruského plynu.
Ostatky dinosaura i s šupinatou kůží, tělo prehistorické želvy a nevylíhnutý plod dávného okřídleného ještěra. To všechno našli vědci na nalezišti ve Spojených státech.
Cílem je malý měsíc Dimorphos, který obíhá kolem asteroidu Didymos. Náraz rychlostí 6,6 kilometru za vteřinu by měl oblety tohoto menšího tělesa o průměru kolem 160 metrů pozměnit.
Odhadovaná kinetická energie dopadu tohoto asteroidu na Zemi by byla 1200 megatun, což je zhruba 80 000krát více než energie jaderné bomby, která v roce 1945 zničila Hirošimu.
Její cesta zpět potrvá zhruba dva roky. NASA během této doby plánuje ještě další dva podobné projekty. K jiným vesmírným tělesům zamíří letos a příští rok dvě sondy.
Američtí a evropští vědci z centra CNEOS dostali v rámci simulovaného cvičení šest měsíců na to, aby připravili záchranný plán, který by odvrátil srážku Země s masivní planetkou.
Jedná se již o sedmé cvičení podobného druhu. Cvičení v roce 2019 skončilo tak, že se sice podařilo odklonit asteroid mířící na Denver, avšak pouze tak, že zamířil na New York a celou oblast zničil.
„Náš tým zkoumal více než 50 tisíc vzorků zkamenělého pylu a přes šest tisíc zkamenělin listů z období před dopadem a po něm,“ uvedla spoluautorka studie Mónica Carvalhová.
Sonda Hajabusa 2 odstartovala z Japonska v roce 2014 a k asteroidu Rjuga, který je vzdálen 300 milionů kilometrů od Země a jehož stáří se odhaduje na 4,6 miliardy let, cestovala tři a půl roku.
„Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali,“ řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. „Sonda udělala všechno, co měla.“