OBRAZEM: Převoz vrtulníkem a napojení na dusík. Vědci převezli schránku ze sondy Osiris-Rex z pouště
Po sedmi letech a miliardách kilometrů procestovaných Sluneční soustavou se v neděli k Zemi vrátila americká sonda Osiris-Rex. S sebou přivezla několik set gramů horniny z planetky Bennu, která krouží okolo Slunce mezi oběžnými drahami Země a Marsu. Pouzdro obsahuje vzorky kamínků a původního materiálu, ze kterého se zformovala naše Sluneční soustava.
Schránka se vzorkem, kterou vypustila sonda z oběžné dráhy, dopadla do pouště v americkém Utahu o tři minuty dříve, než se očekávalo.
Během hodiny a půl byla převezena vrtulníkem do dočasné čisté místnosti zřízené v hangáru na cvičišti, kde byla napojena na nepřetržitý tok dusíku. Podle vědců z NASA bylo právě připojení na dusík neriskantnějším krokem, který se schránkou zatím provedli.
Vzorek Bennu váží podle NASA odhadem 250 gramů. „V pondělí bude přepraven v neotevřeném pouzdru letadlem do Johnsonova vesmírného střediska v Houstonu. Vědci zabývající se kurátorstvím pouzdro rozeberou, vyjmou a zváží vzorek, vytvoří soupis hornin a prachu a postupem času budou distribuovat kousky Bennu vědcům po celém světě,“ uvedla NASA.
Sonda OSIRIS-REx odstartovala z mysu Canaveral na Floridě v roce 2016. Vzorky nabrala v roce 2020, kdy sestoupila k povrchu planety a vzorky nabrala pomocí robotické paže. Aktuálně je na cestě na novou misi k planetce Apophis. Ta podle propočtů proletí okolo Země v roce 2029 ve vzdálenosti 32 000 kilometrů.