Prach a horniny ze vzdáleného vesmíru úspěšně přistály na Zemi. Sonda pokračuje dál v cestě kosmem
After a journey of nearly 3.9 billion miles, the #OSIRISREx asteroid sample return capsule is back on Earth. Teams perform the initial safety assessment—the first persons to come into contact with this hardware since it was on the other side of the solar system. pic.twitter.com/KVDWiovago
— NASA (@NASA) September 24, 2023
Schránka se vzorky prachu a hornin, které americká sonda OSIRIS-REx nabrala v roce 2020 na planetce Bennu, po celkem sedmileté misi úspěšně přistála na Zemi, ukázal přímý přenos amerického Úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Je to poprvé, co se Spojeným státům podařilo na cizí planetce sesbírat materiál a dopravit ho zpět na Zemi ke zkoumání.
Schránku se vzorky vypustila sonda OSIRIS-REx z oběžné dráhy. Tři minuty před původně plánovaným přistáním dosedla do vytyčené oblasti v poušti amerického státu Utah.
Na Zemi dorazí schránka se vzorky z planetky Bennu. Pomůže vědcům pochopit počátky Sluneční soustavy
Číst článek
Vzorky budou v pondělí převezeny do nové laboratoře v Johnsonově vesmírném středisku NASA v Houstonu. V tomto komplexu jsou již umístěny stovky kilogramů měsíčních hornin, které před více než půlstoletím nasbírali astronauti z programu Apollo, napsala agentura AP.
Mise NASA umožní vědcům zjistit, z jakých látek se planetka Bennu skládá, je ale i pohledem do hluboké minulosti z počátků Sluneční soustavy.
Sonda OSIRIS-REx odstartovala z mysu Canaveral na Floridě v roce 2016. Před třemi lety pak předvedla několikahodinový velkolepý manévr, při kterém sestoupila z oběžné dráhy planetky Bennu a pomocí robotické paže sesbírala z povrchu planety výzkumný materiál.
Sonda se mezitím vydala na novou misi k planetce Apophis, která podle propočtů proletí okolo Země v roce 2029 ve vzdálenosti 32 000 kilometrů. Tato mise ponese název OSIRIS-APEX.