,Spor urychleně vyřešíme.‘ Kvůli Bezosově žalobě NASA přerušila práce nad lunárním modulem SpaceX
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) pozastavil práce na lunárním modulu se společností SpaceX Elona Muska. Učinil tak kvůli žalobě konkurenční firmy Blue Origin miliardáře Jeffa Bezose, která se týká rozhodnutí vesmírné agentury uzavřít smlouvu v hodnotě 2,9 miliard dolarů (62,6 miliard korun) výhradně se SpaceX, informovala agentura Reuters.
Blue Origin v žalobě, kterou u federálního soudu podala minulý pátek, napadá nestrannost Národního úřadu pro letectví a vesmír. V rámci programu Artemis by měli astronauti letět v roce 2024 na Měsíc, napsal agentura Reuters.
Bezosova Blue Origin žaluje NASA. Důvodem je vyřazení z tendru na stavbu lunárního modulu
Číst článek
Národní úřad pro letectví a vesmír si v dubnu pro konstrukci obytného lunárního modulu vybral SpaceX, ale podle Blue Origin byly nabídky natolik srovnatelné, že měla agentura zadat zakázku více firmám. Soudce stanovil soudní slyšení na 14. října.
Vesmírná agentura ve čtvrtečním prohlášení uvedla, že pozastavuje práce na lunárním modulu do 1. listopadu.
„Výměnou za toto dočasné přerušení práce všechny strany souhlasily s urychleným projednáním soudního sporu, které skončí 1. listopadu,“ uvedla agentura. „Představitelé Národního úřadu pro letectví a vesmír nadále spolupracují s ministerstvem spravedlnosti na přezkoumání podrobností případu a těší se na včasné vyřešení této záležitosti.“
Bezos letěl ve vlastní raketě do vesmíru. Doprovodili ho nejstarší a nejmladší astronauti
Číst článek
Boj proti vyřazení ze zakázky
Americký vládní kontrolní úřad (GAO) se minulý měsíc postavil na stranu Národního úřadu pro letectví a vesmír ve věci rozhodnutí agentury vybrat si jediného poskytovatele lunárního přistávacího modulu, přičemž protest firmy Blue Origin odmítl.
Národní úřad pro letectví a vesmír měl podle Amerického vládního kontrolního úřadu naprosté právo vybrat „více vítězů tendru, jednoho vítěze nebo žádného“. Blue Origin se však rozhodla v boji proti svému vyřazení z miliardové zakázky pokračovat.
Program Artemis je zaměřený na průzkum a využití zdrojů ve vesmíru, včetně Měsíce a v budoucnu i Marsu. Má ambici dostat Američany opět na povrch Měsíce, kde byli naposledy v roce 1972. Poprvé by na něm měla stanout také žena.