Zakotvení u Nebeského paláce. Trojice čínských astronautů úspěšně dorazila na vesmírnou stanici

U čínské vesmírné stanice Tchien-kung (Nebeský palác) ve středu ráno po 6,5hodinovém letu úspěšně zakotvila kosmická loď Šen-čou 19 (Božská loď) s třemi lidmi na palubě. Informoval o tom čínský úřad pro kosmické lety s lidskou posádkou CMSA.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z vesmírné základny v Si-čchangu startuje raketa Dlouhý pochod 2-C, která nese družici vyvinutou společně Čínou a Francií s názvem Space Variable Objects Monitor (SVOM)

Start čínské rakety Dlouhý pochod 2C (ilustrační fotografie) | Foto: Adek Berry | Zdroj: AFP / Profimedia

CMSA uvedl, že loď se k dokovacímu uzlu připojila v 11.00 pekingského času (04.00 SEČ). Šen-čou 19 odstartovala ve středu v 04.27 pekingského času (v úterý ve 21.27 SEČ). Posádku vede Cchaj Sü-če, který se účastnil mise Šen-čou 14. Doprovází ho Wang Chao-ce, která je třetí Číňanku vyslanou do kosmu, a pilot armádního letectva Sung Ling-tung.

VIDEO: Vesmírný systém Starship řízeně dopadl do Indického oceánu a ukončil pátý testovací let

Číst článek

Nová posádka Šen-čou 19 by měla na vesmírné stanici zůstat do konce dubna, případně do začátku května, uvedla CMSA. Naopak personál lodi Šen-čou 18 se po šesti měsících v kosmu připravuje na návrat na Zemi, stát by se tak mělo 3. listopadu SEČ (4. listopadu pekingského času).

Čína v posledních třiceti letech značně rozvinula své vesmírné programy a investovala do nich v přepočtu miliardy eur, aby dosáhla stejné úrovně jako Spojené státy, Rusko a Evropa. Jako první zemi se jí podařilo přistát se svým vozítkem na odvrácené straně Měsíce, své robotické vozítko dopravila také na povrch Marsu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme