Sonda Hera se chystá ke startu do vesmíru. Na projektu se významně podíleli i čeští astronomové

V pondělí před 17. hodinou českého času má do vesmíru odstartovat mise Hera. Poletí k asteroidu Dimorphos. Do toho před časem narazila družice DART a vychýlila ho z dráhy. NASA si tak vyzkoušela, že umí změnit dráhu nebezpečných vesmírných těles. Sonda Hera teď zjistí, co přesně se s asteroidem stalo. Díky tomu vědci budou moci připravit další mise. V misi Hera hrají klíčovou roli i čeští astronomové a inženýři.

Cape Canaveral Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

7. října má do vesmíru odstartovat mise Hera

7. října má do vesmíru odstartovat mise Hera | Zdroj: Profimedia

NASA před třemi lety odstartovala let sondy DART. Letěla vesmírem skoro rok a pak rychlostí přes šest kilometrů za sekundu trefila svůj cíl – asi 170 metrů veliký asteroid Dimorphos. „Cílem toho všeho je zjistit, zda je možné ovlivnit nárazem trajektorii asteroidu, který by případně ohrožoval Zemi,“ uvedl Petr Pravec z Astronomického ústavu Akademie věd v Ondřejově.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vesmírná mise Hera má odstartovat 7. října

Družice DART vychýlila asteroid z oběžné dráhy. Evropská vesmírná agentura k němu teď vysílá navazující sondu Hera. Na té spolupracuje i společnost OHB CzechSpace.

„Potřebujeme detailněji zjistit, co přesně náraz udělal s asteroidem a z jakých materiálů je asteroid složený. To nám v budoucnu poslouží, abychom věděli, jak v případě větších asteroidů takové vychýlení plánovat,“ vysvětluje ředitel společnosti OHB CzechSpace Vít Pavelec.

Samotná družice je asi dva metry krychlové velký kvádr. Do vesmíru ji vynese raketa Falcon 9 společnosti Space X a zásadní roli v tom hrají právě čeští inženýři.

„Naším úkolem tady v Brně bylo primárně navrhnout, potažmo potom otestovat konstrukci satelitu tak, aby vydržel start a potom samozřejmě úspěšně fungoval,“ popsal vedoucí inženýrů OHB CzechSpace Daniel Rohel.

Při startu nosné rakety na satelit působí obrovské síly. „Musí přežít separaci od rakety a potom ve vesmíru například obrovské teplotní rozdíly. Musíme zajistit, aby se konstrukce deformovala kontrolovaně tak, aby naše kamery koukaly tam, kam mají koukat,“ dovysvětlil Rohel.

Zemi by před srážkou s větší planetkou mohl ochránit jaderný výbuch, otestovali vědci

Číst článek

Brněnští inženýři proto nejdřív na počítači nasimulovali zátěžové testy návrhu konstrukce. Podle výsledků doporučili vylepšení, hlavně vyztužení slabých míst. Pak už mohli konstruktéři vyrobit samotnou sondu. „Následně jsme družici museli převézt do Holandska, kde se testovala,“ řekl Rohel.

„Celá družice sedí na vibrační stolici, která vlastně simuluje vibrace podobné tomu, když bude sedět na raketě,“ okomentoval Rohel záznam z testování.

Zásadní úlohu mají taky čeští astronomové. Ti totiž asteroid Dimorphos objevili. Vědci původně znali jen planetku Didymos. Až Petr Pravec z Astronomického ústavu Akademie věd v Ondřejově před 21 lety zjistil, že okolo planetky obíhá malý měsíček – Dimorphos.

„Tyto dvě tělesa, když okolo sebe obíhají, tak na sebe vzájemně vrhají stín. A pomocí toho jsme zjistili, že to není jedno těleso, ale dvě. Pomocí jejich opakování v čase jsme zjistili, jakou mají orbitální periodu a další parametry dráhy,“ popsal Pravec.

Společnosti NASA a ESA pak Dimorphos vybraly jako ideální cíl na zkušební ostřelování. A tak českým vědcům začala nová práce - propočítat, kudy Dimorphos poletí předtím, než do ní sebevražedná sonda DART narazí, a pak zjistit, jak srážka dráhu asteroidu změnila, aby bylo jasné, kam poslat Heru.

K mezinárodní vesmírné stanici vyrazila další raketa. Přiveze domů dva ‚trosečníky‘

Číst článek

Ta je teď připravená na start. Vzlétnout musí mezi 7. a 27. říjnem. „Po cestě využije přitažlivosti Marsu, aby se dostala na požadovanou trajektorii. Následně bude už na cestě k soustavě Didymos-Dimorphos, kam má dorazit v prosinci roku 2026,“ uvedl Pravec.

Hlavní družice ponese ještě dvě menší. A každá bude mít za úkol něco jiného. „Bude změřeno gravitační pole. To bude hlavní úkol sondy Hera. A ty malé satelity – jeden zjistí složení Dimorphosu a druhý na sobě bude mít radar, kterým pronikne i pod povrch, protože přesně nevíme, jaká je struktura tělesa. Jestli je pevný, nebo jestli se naopak podobá spíše hromadě kamení,“ dodal Pravec.

Podle toho astronomové zjistí, jaké asteroidy a jakou silou můžeme ostřelovat, aby nedopadly na Zemi. Čeští astronomové budou u startu mise Hera přímo v Cape Canaveral na Floridě. I potom budou dál propočítávat dráhu asteroidu Dimorphos, aby k němu Hera úspěšně dorazila.

Michal Šafařík, kvr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme