FBI funguje už 105 let. Ušlo cestu od najímání agentů až k plné profesionalizaci

Přesně před 105 lety vznikl ve Spojených státech Federální úřad pro vyšetřování, později přejmenovaný na FBI čili Federální úřad pro vyšetřování. Od instituce o pár úřednících, kteří na šetření agenty najímali, ušla FBI dlouhou cestu k profesionálnímu týmu agentů, bojujícímu s terorismem ve všech jeho formách.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pečeť na zdi budovy FBI ve Washingtonu

Pečeť na zdi budovy FBI ve Washingtonu | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Znají je všichni: ohrožované, a přesto neohrožené agenty FBI. Málokdo ale ví, že u zrodu amerického Federálního úřadu pro vyšetřování stál v roce 1908 tehdejší ministr spravedlnosti Charles Bonaparte.

Ministerstvo spravedlnosti do té doby nemělo žádné stálé vyšetřovatele a detektivy si najímalo. Prezident Theodore Roosevelt proto ministra pověřil, aby založil jednotku stálých vyšetřovatelů. Jednotka se stala základem pozdější FBI.

Přehrát

00:00 / 00:00

Historii Federální úřad pro vyšetřování shrnuje Helena Berková

„První velký úkol dostala FBI v roce 1910 a sice šlo o prostituci,“ připomíná začátky úřadu publicista Karel Pacner a pokračuje:

„Za první světové války se rozšířily úkoly FBI ještě o hledání německých špiónů. Potom ve 20. a 30. letech k tomu přibylo pátrání po komunistech, kteří vytvořili ještě podzemní síť, která sloužila sovětské rozvědce.“

V roce 1924 se stal ředitelem úřadu vyšetřování John Edgar Hoover. V té době už měl úřad přes 600 zaměstnanců. Hoover mimo jiné dbal o jejich profesionalizaci. Úřad získal respekt veřejnosti. K úspěchům patřilo ve 30. letech zastřelení proslulého lupiče Johna Dillingera.

V roce 1935 byl úřad přejmenován na FBI, Federální úřad pro vyšetřování. Za 2. světové války pak FBI pátrala po sovětských a japonských špionech.

FBI | Foto: Michal Jindra

Hoover byl zapřisáhlým nepřítelem komunismu.

„Komunisté byli, jsou a budou hrozbou pro svobodu, ideály demokracie a americký způsob života," uvedl Hoover v roce 1946. John Edgar Hoover zemřel v roce 1972.

„Tento pozoruhodný muž sloužil vlasti 48 let, ve službě zažil osm prezidentů. FBI vedl profesionálně a s velkou oddaností," ocenil tehdejší prezident Richard Nixon.

Dnes má FBI přes 35 tisíc zaměstnanců, včetně více než třinácti tisíc zvláštních agentů, kteří nejen vyšetřují zločiny, ale i chrání Spojené státy před teroristickým útokem, před počítačovými útoky a zabývají se také mimo jiné bojem proti korupci.

FBI se snaží naplňovat své heslo z 30. let: „Věrnost, odvaha a integrita.", v anglickém originále: „Fidelity, Bravery, and Integrity“ Počáteční písmena těchto slov společně tvoří zkratku FBI.

Helena Berková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme