Hlasu Ameriky je přesně 70 let

Ivan Medek a řada dalších Čechů se později vystřídala v české redakci. Pro posluchače v Československu a dalších zemích za železnou oponou byla jiskřičkou naděje a podpory v dobách komunistického režimu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mikrofon

mikrofon | Foto: Karel Šanda

Hlas Ameriky začal vysílat v době druhé světové války. "Každý den v tuto hodinu vám nabídneme válečné zpravodajství. Možná to budou zprávy dobré, možná zlé. Budeme vám říkat pravdu," pronesl v roce 1942 v první relaci do nepřátelského Německa hlasatel William Hale.

Stanice od počátku stavěla svou pověst na objektivním zpravodajství. Kromě němčiny se vysílalo ve francouzštině, italštině a samozřejmě v angličtině.

Přehrát

00:00 / 00:00

70. výročí Hlasu Ameriky připomněl v Ranním Radiožurnálu Nikola Bojčev

Stanice Hlas Ameriky přežila i dobu studené války, i když ve Spojených státech měla namále. V padesátých letech stanice neunikla protikomunistickému tažení senátora Josepha McCarthyho. Pracovníci rádia čelili falešným obviněním z prokomunistického zaměření. Několikatýdenní vyšetřování Hlas Ameriky skoro zničilo.

Hlas Ameriky dával naději i Čechoslovákům, a to desítky let. V češtině informoval v rámci tříhodinového vysílání, o zaostávání průmyslu a zemědělství, o upadající ekonomice, o skandálech a vězněných, i o akcích Charty 77. Ivan Medek, Hlas Ameriky, Vídeň - tato věta v 80. letech zlidověla. Ivan Medek v roce 1977 podepsal Chartu, o rok později emigroval. Nejdříve se ucházel o místo ve Svobodné Evropě, kde pro něj ale práci neměli. A tak zkusil štěstí na stanici Hlas Ameriky, jak potvrdil televizi Webvize.

V české redakci rozhlasové stanice Hlas Ameriky pracoval svého času spisovatel Josef Škvorecký, který recenzoval novinky beletristické a politické literatury vydané v angličtině.

Do Hlasu Ameriky přispívali i třeba Jan Werich a Jiří Voskovec. I když je to už osm let, co stanice přestala vysílat česky, mnozí mají Hlas Ameriky ještě v živé paměti. Hlas Ameriky ale dál podporuje svobodu a demokracii ve 43 jazycích přibližně pro 141 milionů posluchačů týdně.

Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme