Mrtvý pár z Troje
Nepatřili k hrdinům Iliady. Přesto zřejmě prožili válku, která inspirovala Homéra k sepsání slavného eposu, na vlastní kůži. Posmrtně vypovídají o velikosti dávné Troje.
Tým archeologů z tübingenské university odhalil při vykopávkách dávné Troje hrob se dvěma těly. Pochováni tu byli žena a muž. Dávný pár zřejmě zahynul společně a společně byl také pohřben. Keramika nalezená spolu s oběma kostrami pochází z období kolem roku 1200 př. n. l. V té době vedla Troja válku s dobyvateli, kterou zachytil v eposu Ilias řecký básník Homér.
Stáří obou těl musí ještě potvrdit datování radiouhlíkovou metodou. Archeologové nemohou zatím vyloučit ani možnost, že pár byl dodatečně pohřben v místě staršího pohřebiště. Do úvahy připadají období označovaná jako Troja VI nebo Troja VII. Pak by byl hrob trojského páru asi o čtyři staletí mladší než slavný válečný konflikt.
"Je to skutečně vzrušující nález," prohlásil o hrobu vedoucí archeologického týmu Ernst Pernicka.
Pernicka nedoufá, že by spolu se svými kolegy odhalil místo posledního odpočinku některých hrdinů Homérova eposu. Přesto může nález zásadně změnit pohled odborníků na Troju z období "trojské války". Hrob se nacházel uvnitř zdí města, poblíž obranné linie. Pokud je skutečně starý 3 200 roků, pak to znamená, že Troja se už před trojskou válkou rozrostla mnohem více, než si archeologové mysleli.
Tato možnost se otevřela už v roce 2003, když tým Pernickova předchůdce Manfreda Kaufmanna odhalil zbytky hlubokého obranného příkopu daleko za předpokládanými hranicemi města z doby trojské války. Příkop byl datován do doby kolem roku 1250 př. n. l. Hrob trojského páru může dát představám o rozlehlejší Troji ještě solidnější základy.
Zvukovou podobu této zprávy můžete slyšet v historickém magazínu Zrcadlo, který měl premiéru 25.9.2009 v 9:00.