Národní muzeum v Praze zvažuje otevření truhel botanika Jiruše
Národní muzeum v Praze řeší nezvyklý problém. Botanik a farmakolog Bohuslav Jiruš mu v 19. století odkázal dvě truhly, které se mají otevřít až 200 let po jeho smrti. O jejich obsahu nikdo nic neví a Národní muzeum teď zvažuje, jak s nimi naloží.
Rytíř Jiruš zemřel 16. listopadu roku 1901, to znamená, že by truhly měly být otevřeny až v roce 2101. Národní muzeum chce testament dodržet, ale zároveň hledá způsob, jak se do beden podívat, i když zůstanou zavřené.
„Největší problém, pokud bychom se rozhodli pro nahlédnutí, není technologie, ale velikost těch beden,“ odhaluje plány ředitelem instituce Michal Lukeš.
Ředitel Národního muzea v Praze Michal Lukeš přibližuje záměr internetového hlasování
Na svém novém webu se vedení Národního muzea ptá i na stanovisko občanů. Vyvolali tím zajímavou diskusi. Mnohé z hlasů hovoří o dodržování poslední vůle.
„Myslíme si, že to není problém právní, jako spíš etický, možná filozofický. Rytíř Jiruš nemohl předpokládat, že za 100 let bude možno do truhel nahlédnout, a proto jsme k tomu vyvolali společenskou diskuzi,“ popisuje záměr hlasování ředitel.
Michal Lukeš dodává, že celá akce není jen o jednoduchém hlasování.
„Lidé tak diskutují nad hodnotami, které tady byly před 100 lety. Uvidíme, jak se ta debata vyvine a koukáme i na to, jakým způsobem se česká společnost k takovým věcem staví,“ upřesnil Lukeš.