Trump je totálně korumpovatelný, Čína ho má dokonale přečteného, je přesvědčený politolog Klvaňa

Americké technologické firmy přesvědčily Donalda Trumpa, aby telefony, počítače, čipy a další elektroniku, kterou do USA dováží z Číny, vyřadil z povinnosti platit nová cla. Někteří američtí novináři to interpretují jako první vstřícný krok směrem k Pekingu. „Trump je totálně korumpovatelný, mnohokrát o tom přesvědčil,“ poukazuje pro Český rozhlas Plus politolog a publicista Tomáš Klvaňa z New York University v Praze.

Osobnost Plus Praha/Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Asi nejvíce benevolentní interpretace je, že Donald Trump dává těmto firmám čas, aby se přizpůsobily, aby své dodavatelské řetězce přizpůsobily jeho podmínkám,“ komentuje politolog.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tomáš Klvaňa, publicista a politolog z New York University v Praze

Taková výjimka podle něj není poslední, očekává, že jich bude přibývat. „Přijdou další firmy, nabídnou Trumpovi tohle nebo tamto,“ usuzuje v pořadu Osobnost Plus. „Něco půjde samozřejmě pro republikánskou stranu, něco půjde možná přímo Trumpovi na vlastní obchodní účet,“ míní.

Peking už na Trumpovo rozhodnutí o celní výjimce odpověděl pochvalou a ocenil, že se americký prezident poučil ze svých chyb. „Čína je dnes opravdu velmi sofistikovaná,“ všímá si politolog. „Dokonale sledují americkou politiku, znají charakteristiky jednotlivých lídrů a Donalda Trumpa mají dokonale přečteného,“ hodnotí.

I proto podle něj Peking zareagoval tímto stylem, který šéfa Bílého domu, jenž svou politiku zakládá na osobních pocitech, ponížil a naštval.

Politická přítěž

„Na druhou stranu má Trump pro politika docela užitečnou vlastnost. Je takzvaně teflonový a tyhle věci vytěsní velmi rychle, protože sám sobě nikdy nepřipustí, že by udělal chybu,“ připomíná expert.

Na Ukrajině umírají podle Trumpa miliony lidí kvůli Putinovi, Bidenovi a Zelenskému

Číst článek

Síly kolem amerického prezidenta se v poslední době údajně přeskupily. Dříve výrazní lidé dnes zůstávají více v pozadí.

„Elon Musk to přece jenom přehnal,“ myslí si Klvaňa o miliardářovi. „Trump si začal uvědomovat, že Musk je nepopulární a že se to začíná projevovat na jeho vlastní popularitě,“ popisuje.

A připomíná nedávný případ, kdy republikánský kandidát do nejvyššího soudu ve Wisconsinu nebyl ani s Muskovou veřejnou podporou zvolen a prohrál o deset procent. „To je ukázka toho, že Musk je dnes jednoznačně politickou přítěží,“ uzavírá politolog.

Nemůže z chaosu, který Trump vytváří, nakonec vzejít pro demokratický svět něco dobrého? Poslechněte si celý pořad Osobnost Plus v audiu na začátku článku. 

Barbora Tachecí, jud Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme