Nový britský princ navazuje jménem na pradědečka i skotské tradice

Britské sázkové kanceláře čekají tučné výplaty tisícům těch, kdo si vsadili na jméno právě narozeného následníka trůnu, prince z Cambridge. Jak sdělili rodiče William a Kate, jejich syn vstoupí do dějin monarchie jako George Alexander Louis. Naváže v tomhle ohledu na pradědečka Jiřího VI.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jméno George bylo jedním z nejvíc tipovaných mezi sázkaři. Právě tohle jméno totiž chovali britští králové ve velké oblibě – přízvisko George jich užívalo celkem šest. Poslední dva tohoto jména byli navíc velmi oblíbeni.

„Jiní ale vykazovali sporné kvality – třeba první z králů tohoto jména se do konce svého života nenaučil anglicky, přišel totiž z Německa. A třetí v pořadí měl zase zvláštní formu duševní choroby,“ říká k tématu komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

Ve středověku byl zase velmi populárním světcem, kterého uctívali zejména rytíři-válečníci, svatý Jiří. Jeho odkaz přitom vidíme i na současné britské vlajce – původní anglická vlajka znázorňovala červený svatojiřský kříž na bílém poli, a tento motiv se objevuje i na současné vlajce, tzv. Union Jacku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O jméně nového britského prince mluvil ve vysílání komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

Jméno Alexander se zase vyskytuje ve skotském královském rodu – dnešní britský král přitom neztělesňuje jen tradici anglickou, má v sobě i skotskou krev.

„Navíc v době, kdy se mluví o tom, zda se Británie nerozpadne, je hrozně důležité přihlásit se i ke skotským tradicím,“ upozorňuje Slezák.

Výběr jména tedy znamená, že se král přihlásí k určitému odkazu. Třeba panovník, kterého známe pod jménem Jiří VI. a jehož osud je zpodobněn ve filmu Králova řeč, se svým prvním jménem jmenoval Albert. Při nástupu na trůn si ale vybral jméno Jiří, aby se přihlásil k odkazu svého otce Jiřího V., který se těšil velké oblíbenosti.

„A právě Jiří VI., který je prapradědečkem dnešního prince, byl svorníkem, kolem kterého se společně s Winstonem Churchillem Británie semkla v nelehkých časech. Byl to také mimo jiné král, jehož žena, když byla nabádána, aby utekla z Londýna bombardovaného nacisty na venkov a vzala s sebou dvě dcery, řekla, že její dcery neodjedou bez a ní a ona že neopustí svého manžela, protože jak ho zná, on ví, kde je jeho místo – v bombardovaném Londýně,“ dodává Milan Slezák.

Martin Křížek, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme