Slovenské národní povstání se pomalu zbavuje komunistické nálepky
Mladí Slováci se znovu začínají zajímat o Slovenské národní povstání. Tohle výročí, které připadá na dnešek, přitom nemělo nejlepší vyhlídky. Svátek si hned na začátku přivlastnili komunisté, kteří se sami prezentovali jako hlavní strůjci povstání. Staré mýty se ale pomalu daří prolamovat. Výročí se už neštítí ani mladá generace. Každý rok je to vidět v Kališti na středním Slovensku. Vesnice vypálená nacisty a bývalé centrum takzvané partyzánské republiky se stala oblíbeným cílem i pro rodiny s dětmi.
Věnce, uniformy, projevy politiků. Byla by to jen další pietní vzpomínka na trochu vybledlé výročí. Jenže každoroční setkání v osadě Kaliště u Banské Bystrice je v něčem jiné. Na trávě kolem strohého památníku běhá i spousta dětí, atmosféra je sice důstojná, ale ne křečovitá a celá pieta brzo volně přejde v lidovou veselici.
„Jsou to většinou lidé z okolí, kteří tady mají kořeny. Vezmou s sebou svoje děti a ty zase svoje děti. Je to tedy tří, možná čtyřgenerační střetnutí a my jsme velmi rádi, že tomu tak je,“ říká ředitel muzea SNP v Banské Bystrici Stanislav Mičev, který se prý inspiroval v českých památnících v Terezíně a Lidicích.
Ještě před pár lety na Kališti rostla vysoká tráva a jen občas sem někdo zabloudil. Dnes se tu po vysypaných cestičkách procházejí pamětníci i se svými vnuky.
Ari Klein odešel po válce do Izraele, kde žije dodnes. Kaliště byla jedna z jeho zastávek. Místní lidé tu v chalupách schovávali různé utečence, nejen partyzány, ale i Židy, jako byl Ari. Právě proto sem v březnu 1945 vtrhli němečtí vojáci a vesnici srovnali se zemí.
„Začali pálit domy jeden za druhým a vraždili. Kdo neutekl, byl zavražděn,“ vzpomíná Ari Klein.
Už zase s hrdostí
Komunistický režim udělal ze Slovenského národního povstání pilíř moderních slovenských dějin, bohužel natřený hodně na červeno. Zdůrazňovala se úloha partyzánů, nejlépe těch sovětských, a mlčelo se naopak o slovenské armádě, bez které by povstání vůbec nemohlo začít.
Historikům, jako je Stanislav Mičev, dalo hodně práce, aby veřejnost přesvědčili, že to všechno bylo trochu jinak.
„Zájem mladých lidí o Slovenské národní povstání a druhou světovou válku je v posledních letech u nás znatelně vyšší než dříve,“ říká Mičev.
SNP vrtá hlavou i studentovi historie Michalovi, který taky dorazil na pietní setkání do Kalište:
„Možná právě proto, že SNP má nálepku z minulosti. Určitě tomu tak ale není a je potřeba lidem ukázat, že to není jen zásluha komunistů.“
Zkratka SNP se tak na Slovensku dostává znovu do kurzu. A na 29. srpen 1944 se dá zase s hrdostí vzpomínat. Tentokrát už ale bez angažovaných uměleckých děl a památníků se srpy a kladivy. Po povstání teď dokonce znovu pojmenovali hlavní most v Bratislavě.