Unikátní muzeum atomových zbraní se pro návštěvníky otevírá v Brdech
V Brdech se dnes otevírá unikátní muzeum atomových zbraní. U Míšova na Plzeňsku se můžete podívat do masivního podzemního skladu, kde sovětská armáda v době komunismu skladovala jaderné hlavice. To ale komunistické Československo nikdy oficiálně nepřiznalo. Atom muzeum Javor 51 je jediné svého druhu na světě.
Expozice přiblíží dobu, kdy se Východ a Západ připravovaly na případný jaderný konflikt. Dnes je ztělesněním dusivé atmosféry studené války.
„Každý sál je věnovaný něčemu. První sál studené válce, druhý sovětskému atomovému programu, třetí americkému atomovému programu a ve čtvrtém je mírové využití atomové energie. Ve druhém sále uvidíte to nejstrašnější, co na sebe mělo lidstvo připraveno,“ prozrazuje prezident Nadace železná opona Václav Vítovec.
O muzeu informoval v Ranním interview Radiožurnálu prezident Nadace železná opona Václav Vítovec
Lidé uvidí také zázemí objektu, který měl elektrocentrálu, filtraci vzduchu a vlastní zdroj vody.
Po roce 1990, kdy se jaderná munice odstěhovala, tu bylo z důvodu dělení Československa uskladněno několik set tun mincí. „My jsme tu jednu jedinou našli, je to úžasný exponát,“ pochvaluje si Vítovec.
Později byly v bunkru uskladněny ostatky čtyř tisíc vojáků wehrmachtu, kteří zahynuli v Protektorátu Čechy a Morava. „Později se odstěhovali, jsou pohřbeni někde u Chebu,“ uzavírá Vítovec.
Muzeum se otevírá v 11 hodin. Do 1. října je přístupné o sobotách při dvou prohlídkách s průvodcem, ale jen pro skupiny do 25 lidí. Pro návštěvu je nutné zaregistrovat se na webových stránkách muzea.
Vojenský objekt Javor 51 Borovno se začal stavět v roce 1965. Od roku 1968 do roku 1990 tam pak už žádný z Čechů nevstoupil.