Kněz Toufar umučený StB zemřel před 75 lety. Teologové, ale i historici bojují o jeho svatořečení

Před 75 lety zemřel kněz Josef Toufar. Podlehl následkům krutého mučení komunistické Státní bezpečnosti. Ta ho zadržela po takzvaném číhošťském zázraku, kdy se v prosinci 1949 při mši v jeho kostele údajně několikrát pohnul kříž na hlavním oltáři. Od poloviny března bude kněze Toufara připomínat pamětní deska na bývalém Borůvkově sanatoriu v Praze a pokračuje taky snaha teologů prohlásit Toufara za svatého.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katolický kněz Josef Toufar

Katolický kněz Josef Toufar | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Praxe je tu odjakživa. Tady jsou pitevny,“ vysvětluje před Ústavem soudního lékařství a toxikologie v Praze na Albertově spisovatel a publicista Miloš Doležal, který se životem Josefa Toufara dlouhodobě zabývá. „Když sem přivezou mrtvého, tak pohřebák zajede sem, vyloží ho, jde na pitevnu a pak ho veze na pohřeb. Tak to bylo i s Toufarem.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Připomeneme si katolického kněze Josefa Toufara. Před 75 lety se stal obětí komunistického tažení proti církvi v Československu

Právě sem měla Státní bezpečnost převézt tělo katolického kněze bezprostředně po jeho smrti z Borůvkova sanatoria v Legerově ulici, kde ho lékaři operovali po mučení příslušníky STB.

„Nechali ho pár dní vyhladovět, probouzeli ho každou hodinu a pak ho tam začali tvrdě mlátit. Svlíkali ho, věšeli ho za nohy, dupali mu po hrudníku, bičovali ho hadicemi a tak dále,“ popisuje Doležal.

Brutální mučení snášel páter Toufar zhruba měsíc. S jeho smrtí komunisté nepočítali, chtěli v politickém procesu očernit církev a odradit lidi, aby se hlásili k víře, míní církevní historik z Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy Marek Šmíd.

„Na něm mělo být odhaleno, jak je náboženství nebezpečné, jak se neštítí ničeho, jak je protilidové a jak je úzce spjato s politickou mocí. Režim se mrtvol zbaví velmi rychle, jeho tělo je pohřbeno v masovém hrobě v Ďáblicích pod cizím jménem,“ doplňuje Šmíd.

Někteří teologové a historici se snaží, aby Vatikán prohlásil kněze Toufara za svatého. Od roku 2018 sbírají dokumenty, výpovědi pamětníků, fotky a další materiály, které by mohli vést podle církevního historika Tomáše Petráčka ke svatořečení Josefa Toufara.

„Samotná beatifikace a svatořečení může být takovým závěrečným potvrzením, že příběh je sám o sobě je velmi nosný. Proces reaguje na vlnu zájmu, která vede k zájmu, která vede k tomu, že ho považují za důležitou postavu ve svém duchovním životě,“ řekl Petráček.

Kdy by mohla církev prohlásit Josefa Toufara za svatého, nechce nikdo odhadovat. V Praze ho bude od poloviny března připomínat pamětní deska na budově bývalého Borůvkova sanatoria.

Audiozáznam si můžete poslechnout v úvodu článku.

Mikuláš Vochozka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme