ÚSTR představil DVD pro výuku o době normalizace
Žáci a studenti na základních a středních školách mají často velké mezery, pokud jde o představu, jak se v Česku žilo před pádem komunismu. Aspoň částečně se to pokusí napravit Ústav pro studium totalitních režimů, který v rámci projektu Dějepis 21. století prezentoval DVD, které posílá na školy pod titulem "Česká společnost v letech 1969 až 89".
„Na DVD je především velký počet výukových klipů. DVD je postaveno především na filmových ukázkách. Dokumentárních ukázkách. Ukázkách jak dobových, tak v dnešních. Jak v dnešním filmu a v dokumentu je ta doba vnímána. Jsou to vždy krátké ukázky postavené proti sobě tak, aby je žáci mohli porovnávat, ptát se, sami hledat odpovědi,“ říká Martin Valenta, vedoucí projektového týmu Dějepis v 21. století.
O tématu mluvil na Radiožurnálu Martin Valenta, vedoucí projektového týmu Dějepis v 21. století
Cílem projektu bylo podle Valenty přiblížit zejména kulturní a sociální rozměr doby. Klipy ilustrují každodennost doby.
„Žádný klip tam ale není solitérně, vždy je doprovozen metodickým listem, srovnáním, klipem, který to ukazuje zase z jiného pohledu,“ dodává Valenta s tím, že pro dnešní společnost jsou znalosti naší nedávné minulosti důležitější než třeba povědomí o pravěku nebo perských válkách.