V Maďarsku má být 12. duben Dnem maďarských vyhnanců z Československa
V maďarských kalendářích přibude další významný den. 12. duben má být Dnem maďarských vyhnanců z Československa. Připomínat má vystěhování 100 tisíců lidí maďarské národnosti po 2. světové válce z Československa na základě Benešových dekretů. O návrhu má dnes rozhodnout maďarský parlament. A zřejmě ho i schválí, protože je to vládní návrh.
V Maďarsku je i po 65 letech vystěhování Maďarů po 2. světové válce velkým tématem kvůli problematice kolektivní viny. Doposud se nikdo za nucené vystěhování slovně neomluvil.
Rodiny tehdy musely za hodinu a půl sbalit 15 kilogramů věcí a nastoupit do nákladních vagonů, které jely do Maďarska. Podle Maďarů to připomíná odjezd Židů do koncentračních táborů.
O novém návrhu mluvil v Odpoledním Radiožurnálu spolupracovník Českého rozhlasu Gregor Martin Papucsek
„Velká část lidí byla násilně vyhnaná z Československa, přesněji z jihu Slovenska, tak se to vykládá v Maďarsku. Podle Benešových dekretů jim zabavili majetek, občanství, bankovní účty a podobně,“ říká spolupracovník Českého rozhlasu Gregor Martin Papucsek.
Celkem bylo vystěhovaných 100 tisíc lidí, počty se ale různí. Některé uvádějí až 200 tisíc lidí. Rozmístili se po maďarských městech, odkud zase museli odejít příslušníci německé národnosti.
Původně existovala dohoda o výměně obyvatel mezi Československem a Maďarskem. To byl ale jen krycí manévr. Z Maďarska odešlo 60 tisíc lidí na Slovensko. Odešli ale dobrovolně, nikdo je nenutil.
„Komisaři je lákali, že v Československu jsou ploty z klobásy a v potocích teče smetana,“ říká Papucsek.
Vládní návrh, který dnes má maďarský parlament schválit, má kromě všeobecného odsouzení zásady kolektivní viny připomenout ubohý osud vyhnanců, kteří byli schopni svojí houževnatou prací vybudovat si nový domov v Maďarsku.
Vláda by měla podle návrhu dále podporovat přípravu různých školních materiálů, učebních látek a vzpomínkových akcí s touto kapitolou dějin. Společným datem by měl být 12. duben.